Rządowy plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRządowy plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031 - dlaszpitali.pl

Rządowy plan rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031

opm-dlaszpitali-rzadowy-plan-rozwoju-sektora-biomedyczneg-na-lata-2022-2031
fot. iStock

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031.

Celem planu – jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu – jest rozwój sektora biomedycznego w Polsce i osiągnięcie przez nasz kraj pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ministerstwo Zdrowia, które przedłożyło uchwałę, wskazało, że pandemia COVID-19 potwierdziła potrzebę posiadania silnego sektora biomedycznego, który będzie wspierał innowacje, wykrywanie, analizowanie i monitorowanie zagrożeń epidemiologicznych.

Głównymi celami planu są: poprawa bezpieczeństwa lekowego w Polsce; zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów; poprawa stanu zdrowia pacjentów; optymalizacja systemu ochrony zdrowia oraz rozwój potencjału naukowego i gospodarczego kraju.

Plan – jak podano w komunikacie – skupia się na potrzebach sektora ochrony zdrowia, a jego realizacja koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym i mającym realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów.

Najważniejsze kierunki rozwoju sektora biomedycznego to – jak wskazano – m.in.: medycyna celowana/personalizowana; leki biologiczne oraz innowacyjne rozwiązania w obszarze leków generycznych; medycyna translacyjna, badania kliniczne i rozwiązania wspierające efektywność leczenia; narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające leczenie oraz rehabilitację.

Plan będzie realizowany przez Agencję Badań Medycznych. W komunikacie przekazano, że ABM będzie dążyć do tego, by w perspektywie do 2031 r. dokonywał się ciągły rozwój sektora biomedycznego w Polsce oraz aby nasz kraj osiągnął pozycję lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Agencja Badań Medycznych będzie także – jak podano – dążyła do powstania pierwszego polskiego innowacyjnego leku.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj też: Rewolucja w POZ. Jakie zmiany zaplanował rząd?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.