Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego dlaszpitali.plRząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego

Rząd planuje dla Polski rolę lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej

opm-dlaszpitali-rzad-planuje-dla-polski-role-lidera-sektora-biomedycznego

Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2021-2030. Rząd miałby przyjąć go w pierwszym kwartale tego roku.

Jak wskazuje projekt, w planach jest osiągnięcie przez Rzeczpospolitą Polską pozycji lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Sektor ten jest definiowany jako sektor strategiczny i jako taki powinien być aktywnie wspierany przez rząd. Realizowane inicjatywy będą ukierunkowane na koordynację działań i wsparcie budowy ekosystemu przyjaznego dla rozwoju sektora biomedycznego.

Cele projektu to nie tylko bezpieczeństwo lekowe

W planach rozwoju sektora biomedycznego znalazły się: poprawa bezpieczeństwa lekowego, zwiększenie dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów, poprawa stanu zdrowia pacjentów oraz optymalizacja systemu ochrony zdrowia. Plan odnosi się do potrzeb sektora ochrony zdrowia i jego realizacja będzie koncentrować się na poszukiwaniu rozwiązań o największym potencjale komercjalizacyjnym i mającym realny wpływ na poprawę zdrowia pacjentów.

Za priorytetowe kierunki rozwoju sektora biomedycznego uznano:
• medycynę celowaną/personalizowaną,
• medycynę translacyjną, badania kliniczne i rozwiązania
wspierające efektywność leczenia,
• narzędzia diagnostyczne, terapeutyczne i wspomagające
leczenie oraz rehabilitację.

Plan rozwoju sektora biomedycznego został zoperacjonalizowany w 4 obszarach i 11 działaniach w wymiarze czasu, nakładów i oczekiwanych efektów.

Czytaj też: ABM ogłosiła konkurs na innowacyjne wyroby medyczne