Ruszyła rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala...- dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRuszyła rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala...- dlaszpitali.pl

Ruszyła rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim

Rozbudowa-Wielospecjalistycznego-Szpitala-Wojewódzkiego-w-Gorzowie-Wlkp
fot. Michał Rybczyński

Planowana od miesięcy rozbudowa o pawilon medyczny dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii i Banku Komórek Macierzystych stała się faktem. W poniedziałek (9. września) przed południem podpisano akt erekcyjny pod budowę obiektu i symbolicznie wkopano pierwszą łopatę. Wszystko to niemal dokładnie w 6. rocznicę przekształcenia szpitala w Gorzowie w spółkę prawa handlowego.

To dla nas ważna i długo oczekiwana chwila. Nowy pawilon dla OIOM i hematologii to, z punktu widzenia pacjentów, niezwykle istotna inwestycja. W nowym obiekcie zmienią się nie tylko warunki pracy personelu medycznego, ale co najważniejsze warunki pobytu osób hospitalizowanych, a na tym nam bardzo zależymówił podczas uroczystości Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Jako pierwsza akt erekcyjny podpisała marszałek województwa Elżbieta Anna Polak.

Gorzowski szpital dziś nie jest tym samym szpitalem, o którym cała Polska mówiła 6 lat temu. Wtedy była to najbardziej zadłużona lecznica w kraju. Dziś to prężnie rozwijająca się placówka medyczna z wieloma zakończonymi i realizowanymi inwestycjami. To jest możliwe, bo szpital osiąga dobre wyniki finansowe. W ciągu kilku ostatnich lat powstał m.in. ośrodek radioterapii, pracownia PET/CT, zmodernizowano SOR, a teraz uczestniczymy w podpisaniu aktu erekcyjnego pod całkiem nowy budynek dla OIOM i hematologii. To nasz powód do dumy. Dziś do Gorzowa przywożę symboliczny czek na 18 milionów złotych jako nasz wkład w budowę i rozwój szpitala mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podpisanie aktu erekcyjnego i symbolicznie wbicie pierwszej łopaty to sygnał do rozpoczęcia budowy pawilonu, którego koszt szacowany jest na około 44 miliony złotych. Inwestycja będzie finansowana z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego i środków własnych szpitala. Obecny na uroczystości prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki zadeklarował finansowe wsparcie budowy w przyszłorocznym budżecie miasta. Deklarację przekazania 8 milionów złotych na ten cel złożył też wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Czytaj także: Raport z inwestycji: Nowy Oddział Intensywnej Terapii w gdańskim UCK

Dzięki rozbudowie lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Po zakończeniu inwestycji Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zamiast 12, będzie liczył 22 łóżka, a Klinika Hematologii zyska 15 nowych miejsc (w tym 6 w pododdziale leczenia ostrych białaczek i 9 w pododdziale przeszczepowym). Nowością będzie Bank Komórek Macierzystych, który pozwoli na kompleksowe leczenie pacjentów walczących z chorobami układu krwiotwórczego.

Pawilon dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Kliniki Hematologii i Banku Komórek Macierzystych będzie miał 3 piętra i będzie połączony z już istniejącymi budynkami. Powierzchnia zabudowy to ponad 1000 metrów kwadratowych, powierzchnia użytkowa – ponad 2300 metrów kwadratowych. Całkowita kubatura budynku to ponad 16,7 tysiąca metrów sześciennych.

Wykonawcą pawilonu jest firma Budimex S.A. Zakończenie budowy jest planowane na pierwszą połowę 2021 roku.

Więcej informacji: www.szpital.gorzow.pl

Źródło: materiały prasowe Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Opracowała redakcja