Rozwój współpracy publiczno-prywatnej w sektorze medycznym
W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyskutowano o współpracy regionalnej w ramach tworzonego Health Innovation Hub Network na Europę Środkowo-Wschodnią oraz omówiono dotychczasowe wyniki projektów Partnerstwa na Rzecz Zrównoważenia i Elastyczności Systemów Ochrony Zdrowia oraz współpracy w ramach inicjatywy regionalnej Health Policy Network.
Spotkanie w Karpaczu było okazją do rozmów dot. koncepcji powołania regionalnej platformy współpracy ułatwiającej tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla poprawy i zwiększania efektywności systemów opieki zdrowotnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W planie jest powołanie sieci Health Innovation Hub Network CEE. Inicjatywie przewodzi Agencja Badań Medycznych.
Jednocześnie w trakcie Forum podpisano polsko-łotewskie porozumienie dot. wzmocnienia wszechstronnej współpracy regionalnej na rzecz innowacji w zdrowiu.
Z kolei w ramach projektu „Partnerstwo na Rzecz Zrównoważenia i Elastyczności Systemów Ochrony Zdrowia” (PHSSR) przedstawiono innowacyjne narzędzie, dzięki któremu będzie można efektywnie oceniać m.in. stabilność oraz adaptowalność krajowej opieki zdrowotnej do zmian, czy wpływu czynników zewnętrznych.
Eksperci z Europy Środkowo-Wschodniej rozmawiali w Karpaczu o wspólnych problemach, z jakimi borykają się systemy ochrony zdrowia krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Zacieśnienie współpracy regionalnej w obszarze systemów zdrowia zostało zainicjowane przez Agencję Badań Medycznych. Celem jest stworzenie środkowoeuropejskiej sieci współpracy – hubu – będącego niejako rozszerzeniem inicjatywy Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). AstraZeneca od samego początku jest partnerem WHIH. Teraz zdecydowano o rozszerzeniu tej inicjatywy na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Pozwoli to skorzystać z dotychczasowych doświadczeń WHIH, a także podejmować działania w obszarach, w których kraje mają wspólne wyzwania. Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Agencji Badań Medycznych – Radosław Sierpiński oraz dyrektor National Health Service Republiki Łotewskiej – Āris Kasparāns, podpisali polsko-łotewskie porozumienie dot. wzmocnienia wszechstronnej współpracy regionalnej – i docelowo – ustanowienia sieci Health Innovation Hub Network.
– Cieszę się, że zaledwie po roku funkcjonowania Warsaw Health Innovation Hub osiągnęliśmy pozytywne efekty tej inicjatywy. Sam fakt, że w gronie partnerów publicznych i prywatnych jesteśmy w stanie prowadzić regularny dialog, porozumiewać się, identyfikować obszary zainteresowania oraz tworzyć podwaliny wspólnych projektów mających wpływ na poprawę systemu ochrony zdrowia w Polsce, jest swoistym sukcesem. Podkreślić należy, że WHIH staje się inspiracją dla innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które z naszym wsparciem rozpoczęły działania mające na celu wypracowanie własnych form współpracy sektora publicznego z biznesem. Wierzę, że dalsze rozprzestrzenianie się tej unikalnej na skalę regionu platformy współpracy przyniesie w przyszłości pozytywne efekty wszystkim zaangażowanym partnerom – powiedział Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Trwają rozmowy o kolejnych porozumieniach, które Agencja będzie sukcesywnie podpisywała z innymi krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej w najbliższych miesiącach.
Czytaj też: Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia – komputery dla placówek POZ