Leczenie raka trzonu macicy z zastosowaniem robotyki... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLeczenie raka trzonu macicy z zastosowaniem robotyki... - dlaszpitali.pl

Robotyka chirurgiczna w leczeniu raka trzonu macicy

opm-robotyka-chirurgiczna-w-leczeniu-raka-macicy
fot. iStock

Otyłość i choroby bezpośrednio powiązane z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, są czynnikami ryzyka rozwoju wielu rodzajów nowotworów.

W przypadku kobiet w wieku pomenopauzalnym,czyli zazwyczaj między 50. a 70. rokiem życia, występuje bezpośredni związek między otyłością a rakiem trzonu macicy. Jednak w związku z tym, że otyłość to choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej osób niezależnie od wieku, a także ze względu na obniżający się wiek wchodzenia w menopauzę, rozwój tego rodzaju nowotworu stanowi zagrożenie dla coraz większej grupy pacjentek.

Pacjentko, masz prawo znać wszystkie metody leczenia!

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej utrudnia niemal każdy zabieg. Jednak w ginekologii istnieje ta dodatkową trudność, że operator musimy przedostać się z narzędziami w obręb miednicy mniejszej. Pole operacyjne nie jest dostępne bezpośrednio pod miejscem rozcięcia powłok brzusznych, ale ukryte jest dużo, dużo głębiej. Co do zasady, korzystne dla pacjentek w takiej sytuacji są zabiegi laparoskopowe, które są minimalnie inwazyjne ale lekarz ma dużo lepszy wgląd w pole operacyjne. Jednakże pacjentki otyłe często są dyskwalifikowane z powodu nadmiernej masy ciała i w efekcie skazywane na zabiegi wykonywane w tradycyjny sposób. Podstawowym prawem pacjentki jest uzyskanie informacji o wszystkich opcjach leczenia, poznanie ich zalet oraz potencjalnych zagrożeń. Dlatego warto sprawdzić możliwości jakie daje współczesna medycyna.

Otyłość a rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy, zwany też rakiem endometrium, to najczęściej diagnozowany nowotwór ginekologiczny. Co roku w Polsce chorobę diagnozuje się u ok. 6 tysięcy kobiet a liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Na czym polega związek między tym rodzajem nowotworu a otyłością?

Endometrium to błona śluzowa, która wyściela wnętrze trzonu macicy. Funkcjonowanie śluzówki macicy regulują dwa żeńskie hormony o przeciwstawnym wobec siebie działaniu – estrogen, który stymuluje jej wzrost, i progesteron, który hamuje nadmierny rozrost. W produkcji estrogenu kluczową rolę odgrywa tkanka tłuszczowa, której nadmiar może prowadzić do jego nadmiernego wydzielania i w konsekwencji do zachwiana delikatnej równowagi hormonalnej organizmu. Dochodzi wówczas do nadmiernego rozrostu endometrium, w obrębie którego mogą pojawić się komórki o nieprawidłowej budowie. Samo pogrubienie endometrium nie musi jeszcze oznaczać raka, ale może być początkiem procesu nowotworowego.

Objawy i diagnostyka raka endometrium

Pierwsze objawy nowotworu trzonu macicy pojawiają się na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. A są to wszelkie nieprawidłowe krwawienia z narządów rodnych u kobiet w okresie po menopauzie, z którymi pacjentka powinna zgłosić się na konsultację do ginekologa. Niekiedy przed wystąpieniem krwawienia lekarz może stwierdzić nadmierny rozrost endometrium już w trakcie kontrolnego badania ultrasonograficznego macicy lub przy zwykłym badaniu ginekologicznym wyczuć palpacyjnie obecność guza. W obu przypadkach lekarz kieruje pacjentkę na badania takie, jak biopsja lub łyżeczkowanie jamy macicy, a pobrany w ich trakcie materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności komórek nowotworowych.

Czytaj także: Robotyka chirurgiczna w dobie epidemii

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.