Prof. Richard Mainwaring z wizytą w Katowicach
Wybitny lekarz i naukowiec prof. Richard Mainwaring ze Stanford Medicine Children’s Hospital w Kalifornii gości w Katowicach. Przeprowadza operacje naprawcze u kilkoro dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca, uczestniczył też w konferencji kardiochirurgicznej.
W czasie wizyty w Katowicach prof. Richard Mainwaring wspólnie z zespołem kardiochirurgów z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzi operacje naprawcze u kilkoro dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca, takimi jak atrezja płucna z ubytkiem międzykomorowym i unaczynieniem płuc od kolaterali aortalno-płucnych oraz skorygowane przełożenie wielkich pni tętniczych z ubytkiem międzykomorowym i zwężeniem tętnicy płucnej. Te skomplikowane zabiegi rekonstrukcyjne serca i naczyń wymagają niezwykłej wiedzy, doświadczenia, a także skoordynowanej pracy zespołu, dlatego wykonywane są w niewielu ośrodkach na świecie.
U dzieci po operacji skorygowanego przełożenia wielkich pni tętniczych metodą „double switch” aorta i tętnica płucna zamienia się miejscami. Tunelizuje się spływ żył systemowych, zatem komorą systemową staje się komora lewa, wskutek czego zostaje przywrócony właściwy model krążenia.
Natomiast u dzieci z wadą serca o typie atrezji płucnej z ubytkiem międzykomorowym kardiochirurdzy wykonują rekonstrukcyjny zabieg unifokalizacji tętnic płucnych. Ma on na celu odtworzenie właściwego modelu ukrwienia płuc. Czasami pełną korekcję tego typu wad serca wykonuje się etapowo.
Ta wizyta i wspólne zabiegi to milowy krok w kierunku doskonalenia leczenia operacyjnego dzieci z ww. wadami serca w GCZD. Jest to szansa zarówno dla dzieci operowanych podczas pobytu profesora w placówce, jak i dla jej przyszłych pacjentów. Dzięki współpracy ze szpitalem w Stanford mali pacjenci GCZD będą mogli otrzymać leczenie na najwyższym światowym poziomie.
2 października prof. Mainwaring był też gościem kardiochirurgicznej konferencji „Jesienne spotkania kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej – skorygowane przełożenie wielkich naczyń, atrezja płucna z ubytkiem międzykomorowym i unaczynieniem odaortalnym”. To wydarzenie dla lekarzy i medyków chcących poszerzyć swoją wiedzę, a także podzielić się własnymi doświadczeniami oraz osiągnięciami z zakresu leczenia dzieci oraz dorosłych ze skorygowanym przełożeniem wielkich naczyń oraz atrezją płucną z unaczynieniem tętnic płucnych od kolaterali aortalno-płucnych.
Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Czytaj także: Implantacja rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI