Rewolucja w diagnostyce: pierwsze kolorowe zdjęcia rentgenowskie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRewolucja w diagnostyce: pierwsze kolorowe zdjęcia rentgenowskie - dlaszpitali.pl

Rewolucja w diagnostyce: pierwsze kolorowe zdjęcia rentgenowskie

Zespół z Uniwersytetu Canterbury w Nowej Zelandii zbudował aparat rentgenowski, bazujący na technologii obrazowania 3D opartej na systemie śledzenia cząstek opracowanym dla Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) w CERN do wykrycia bozonu Higgsa.

Aparat wykorzystuje technologię Medipix, która tworzy kolorowe obrazy o niesamowitej jakości, dzięki śledzeniu i rejestrowaniu cząstek subatomowych. Na obrazach można zobaczyć najmniejsze detale, które są niezwykle ważne z punktu widzenia medycyny diagnostycznej.

Naukowcy Phil i Anthony Butlerz z Uniwersytetu Canterbury twierdzą, że jest to obecnie urządzenie, które generuje najdokładniejsze obrazy wnętrza ludzkiego ciała. Wyraźnie widać na nich zarysowaną granicę pomiędzy kością, mięśniami i chrząstkami, a przez to również można diagnozować rozmiar i położenie nowotworów.

Aparaty rentgenowskie przyszłości Medipix trafią na rynek niebawem za pośrednictwem firmy MARS Bioimaging, powiązanej z University of Canterbury i zespołami badawczymi z Nowej Zelandii.