Resort zdrowia zapowiada zwiększenie nakładów finansowych na onkologię - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plResort zdrowia zapowiada zwiększenie nakładów finansowych na onkologię - dlaszpitali.pl

Resort zdrowia zapowiada zwiększenie nakładów finansowych na onkologię

opm-dlaszpitali-ministerstwo-zdrowia-przekaze-srodki-na-onkologie
fot. Ministerstwo Zdrowia

Pokrycie kosztów związanych z koordynacją opieki nad pacjentem onkologicznym, większe środki dla wyspecjalizowanych centrów zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów piersi i jelita grubego oraz na badania realizowane przez certyfikowane pracownie patomorfologiczne – tak od maja Ministerstwo Zdrowia zamierza wesprzeć onkologię. Na dodatkowe środki mogą też liczyć szpitale powiatowe.

Zwiększamy finansowanie systemu ochrony zdrowia – wspieramy onkologię i szpitale powiatowe. Łącznie do systemu trafi więcej o 1,6 mld zł wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od maja 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia uwzględni w wycenie świadczeń onkologicznych dodatkowe koszty związane z powołaniem obowiązkowych koordynatorów w placówkach, które opiekują się pacjentami onkologicznymi.

Szacujemy, że będziemy potrzebowali ok. siedmiuset koordynatorów. Dlatego przekazujemy 84,3 mln zł mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Resort zdrowia zwiększy również nakłady na jeden z kluczowych obszarów onkologii, tj. diagnostykę patomorfologiczną. Placówki, które mają certyfikat potwierdzający najwyższe standardy diagnostyczne, otrzymają większe niż dotychczas finansowanie badań. Do certyfikowanych pracowni patomorfologicznych trafi rocznie ponad 107 mln zł.

Na finansowanie wyspecjalizowanych centrów, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów piersi i jelita grubego przeznaczymy rocznie ponad 87 mln złdodaje wiceminister Kraska.

Od maja MZ zamierza wesprzeć szpitale powiatowe. – Przewidzieliśmy mechanizm pomocowy w wysokości 700 mln zł dla tych szpitali, którym nie udało się w zeszłym roku wykonać ryczałtu. Przeznaczymy także 500 mln zł na wprowadzenie nowych, większych wycen w internie – wyjaśnia Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Placówki, które mają certyfikaty przyznawane przez ministra zdrowia, otrzymają dodatkowe fundusze w postaci wskaźników korygujących. Do takich placówek trafi dodatkowo ponad 100 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.