Reforma szpitali i częściowe ich oddłużenie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plReforma szpitali i częściowe ich oddłużenie - dlaszpitali.pl

Reforma szpitali i częściowe ich oddłużenie

opm-dlaszpitali-reforma-szpitali-i-czesciowe-ich-oddluzanie

Rząd w ramach reformy planuje częściowe oddłużenie szpitali. Na przestrzeni 4-5 lat na oddłużenie placówek ma być przeznaczone około 3,5 mld zł. Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, będzie to oddłużenie związane z przygotowaniem, przedstawieniem, a także zaakceptowaniem przez nowo tworzoną Agencję Rozwoju Szpitali programu rozwojowo-naprawczego.

Ministerstwo Zdrowia, mimo wzrostu nakładów na sektor ochrony zdrowia, widzi problemy w sektorze szpitalnym. Resort przygotował projekt systemowy – ustawy o modernizacji tego sektora i obecnie trwają konsultacje. Celem ustawy jest poprawienie sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów szpitalnych. Jej projekt został przedstawiony pod koniec grudnia zeszłego roku.

Szpitale wymagają środków inwestycyjnych

Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, w planach ram ustawy jest częściowe oddłużenie placówek szpitalnych. Mają zostać określone najbardziej pilne potrzeby, na co przeznaczyć w najbliższych 4-5 latach około 3,5 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczone wyłącznie na oddłużenie – związane z przygotowaniem, przedstawieniem i zaakceptowaniem przez nowo tworzoną Agencję Rozwoju Szpitali programu rozwojowo-naprawczego.

Resort zdrowia zdaje sobie sprawę, że często procesy restrukturyzacyjne związane z łączeniem, konsolidacją, jak i ze zmianą profilu części działalności szpitala mogą potrzebować także innych środków, zwłaszcza środków inwestycyjnych. W tym zakresie również zostało przygotowane wsparcie.

Czytaj więcej: Polski Ład – lekarze rezygnują z etatów