Polski Ład – lekarze rezygnują z etatów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolski Ład – lekarze rezygnują z etatów - dlaszpitali.pl

Polski Ład – lekarze rezygnują z etatów

opm-dlaszpitali-polski-lad-lekarze-rezygnuja-z-etatow
fot. iStock

W szpitalach trwają intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Spora grupa lekarzy złożyła bądź ma w planach złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia.

Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu z dniem 1 stycznia br., lekarze pracujący w szpitalach nie mają prawa do karty podatkowej, nawet, gdy korzystali z niej do tej pory. Oznacza to, że jedna z najstarszych i najprostszych form opodatkowania jest nieaktualna. Okazuje się tymczasem, że wielu lekarzy zdecydowało się na taką właśnie formę rozliczania dopiero w 2021 roku. Wprowadzone wraz z Nowym Ładem zmiany uderzają m.in. w lekarzy na kontraktach. Wygląda na to, że projektodawcy chcieli zniechęcenia podatników do korzystania z opodatkowania w formie podatku liniowego, który do tej pory był najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą rozliczania się z fiskusem. Lekarzom proponuje się w zamian niski, bo 14-proc. ryczałt od przychodów. 

Problem z Polskim Ładem

Lekarze rezygnują z etatu i zakładają działalność gospodarczą, wybierając ryczałt, a ze szpitalem podpisują umowy cywilnoprawne – jest to bardziej opłacalne nie tylko dla lekarzy, ale także dla pracodawców. W takim przypadku pracodawca ponosi niższe koszty pracy, bowiem wypłaca wynagrodzenie brutto, a pracownik więcej dostaje na rękę – liniowy podatek, możliwość odliczeń. 

Od początku br., zgodnie z Polskim Ładem, dla osób opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. Dla ustalenia jej wysokości istotna będzie kwota rocznych przychodów. Ryczałtowcy będą mogli płacić składkę zdrowotną na dwa sposoby: pierwsza, to liczona na bieżąco i zależna od wielkości faktycznie uzyskanych przychodów w danym roku składkowym. Druga, to opłacana w sposób uproszczony. W pierwszym przypadku podstawa wymiaru składki będzie wynosiła 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł. W drugim – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł i 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł. 

Problemy kadrowe w szpitalach

Polski Ład wywołał chaos kadrowy. Pracujący na zleceniach chcą etatów. Mniej wynagradzani chcą wyrównania skutków Polskiego Ładu. Ci, co dobrze zarabiają na etacie, wolą przejść na działalność, ale muszą zmienić pracodawcę, by móc wybrać korzystne opodatkowanie ryczałtem. Pozostający do tej pory na karcie podatkowej rezygnują z pracy w szpitalach, bo od 1 stycznia im tego zabroniono. Dyrektorów szpitali czekają najprawdopodobniej spore rotacje i problemy kadrowe.

Czytaj więcej: Niektóre zawody medyczne – projekt ustawy

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.