Raport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRaport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży” - dlaszpitali.pl
Reklama

Raport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży”

Raport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży”
fot. mat. prasowe

5 czołowych szpitali położniczych w Polsce przygotowało pierwszy raport poświęcony nowoczesnym technologiom w opiece nad dziećmi i kobietami w ciąży. Jest on drogowskazem, dla szpitali i otoczenia ochrony zdrowia, opartym na doświadczeniach i wnioskach organizatorów pierwszej edycji projektu Mother and Child Startup Challenge. Jest to pierwszy w Europie konkurs dla innowacyjnych przedsiębiorstw, którego główną nagrodą było wprowadzenie zwycięskich rozwiązań w 5 publicznych szpitalach: w Warszawie, Łodzi, Białymstoku i Olsztynie.

Celem raportu jest popularyzowanie wykorzystania technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom. – Raport jest dobrym początkiem i otwarciem dialogu z decydentami systemu ochrony w celu lepszej opieki nad przyszłymi pokoleniami pacjentów – na których zdrowiu i życiu zależy nam wszystkim najbardziej mówi dr hab. n. med. Tadeusz Issat, prof. Instytutu Matki i Dziecka.

Główną rekomendacją autorów publikacji jest potrzeba wdrożeń innowacyjnych technologii w opiece nad pacjentką w ciąży oraz zwiększenie ich dostępności w ramach świadczeń finansowanych z budżetu państwa. Ważne jest, aby opracować standardy teleporad i określić, które z dostępnych na rynku rozwiązań, są odpowiednie dla pacjentek w ciąży. W tym celu niezbędne wydaje się odpowiednie wykorzystanie kampanii edukacyjnych za pośrednictwem nowych kanałów komunikacji, takich jak Instagram czy TikTok, które ułatwią dotarcie do osób w wieku 18-35 lat.

Raport „Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży”, jak i sam konkurs Mother and Child Startup Challenge (zwycięzców poznaliśmy w grudniu 2022 roku), zostały zorganizowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku. Partnerami strategicznymi inicjatywy byli – PZU Zdrowie, OVHcloud i Webellian. Przy opracowaniu raportu współpracowali specjaliści z Telemedycznej Grupy Roboczej. Patronem honorowym przedsięwzięcia było Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Agencja Badań Medycznych.

Celem corocznej inicjatywy i towarzyszącej jej publikacji jest przede wszystkim przegląd technologii medycznych obecnych na rynku, a także analiza działań podejmowanych przez wysoko rozwinięte kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę. W następnych latach twórcy planują skoncentrować się nad wykorzystaniem innowacji – między innymi w opiece nad pacjentem pediatrycznym, wsparciem badań przesiewowych czy walką z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość czy cukrzyca.

Kobiety w ciąży to wyjątkowa grupa pacjentek, które potrzebują wsparcia i opieki przez cały proces rozwoju płodu. Dzięki projektom takim jak Mother and Child Startup Challenge, który zainicjowaliśmy w Instytucie Matki i Dziecka, mam nadzieję, że innowacje wpierające kobietę w ciąży, np. zdalne monitorowanie tętna płodu, wpiszą się na stałe w ścieżkę prowadzenia ciąży. Ważne by popularyzować wykorzystanie technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom. Raport jest dobrym początkiem i otwarciem dialogu z decydentami systemu ochrony w celu lepszej opieki nad przyszłymi pokoleniami pacjentów – na których zdrowiu i życiu zależy nam wszystkim najbardziej – tłumaczy dr hab. n. med. Tadeusz Issat.

Czytaj też: Niepłodność − przyczyny i diagnostyka

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.