Ranking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRanking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce - dlaszpitali.pl

Ranking: najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce

opm-dlaszpitali-ranking-najlepsze-szpitale-publiczne-w-polsce
fot. mat. prasowe

BFF Banking Group opublikował wyniki kolejnej edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne według BFF Banking Group”.

Ranking docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną. Jego celem jest promocja najlepszych praktyk w publicznej służbie zdrowia oraz sprawdzenie, które szpitale osiągają najlepsze wyniki zarządcze.

Patronat Honorowy nad inicjatywą objął Rzecznik Praw Pacjentów. Współorganizatorem zestawienia oraz jej partnerem medialnym jest dziennik Rzeczpospolita. Partnerami instytucjonalnymi są Polska Federacja Szpitali oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Liderzy Zarządzania to jedyny ranking w Polsce, który skupia się na finansach szpitali. To inicjatywa BFF kontynuowana przez wiele lat – tegoroczna edycja jest już 7 – mówi Krzysztof Kawalec, prezes BFF Banking Group w Polsce. Projekt z roku na rok dynamicznie się rozwija i dostosowuje do realiów bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia. W tym roku, oprócz oceny wybranych wskaźników finansowych, zwracamy też uwagę na inny, równie ważny aspekt funkcjonowania szpitali, mianowicie na jakość opieki nad pacjentami – dodaje.

W 7. edycji zestawienia „Liderzy Zarządzania” udział wzięło 317 szpitali. Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: rentowność sprzedaży, dynamika kontaktu z NFZ, płynność szybka, dynamika aktywów. Dodatkowo wszystkie jednostki podzielone zostały na następujące kategorie: 3 według wartości przychodu z NFZ (10-69 mln zł, 70-149 mln zł, 150 mln zł) oraz szpitale kliniczne i instytuty. W tym roku, po raz pierwszy, przyznana została też nagroda specjalna dla „Szpitala najbardziej przyjaznego dla Pacjentów”.

Autorem obliczeń jest BFF Banking Group. Metodologia została opracowana przez czołowych ekspertów sektora medycznego, zaangażowanych w projekt poprzez uczestnictwo w radzie programowej: Radosława Moksa, przewodniczącego rady programowej, członka zarządu BFF Banking Group w Polsce; Dorotę Gołąb- Bełtowicz, zastępcę dyrektora ds. finansowych Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie; Renatę Ostrowską, managera, Credit Risk Evaluation w BFF Banking Group w Polsce; prof. Jarosława Fedorowskiego, prezesa Polskiej Federacji Szpitali; dr Jerzego Gryglewicza, eksperta rynku medycznego IZWOZ.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia zapowiada: ponad 4 mld złotych więcej dla szpitali