Radioterapia stereotaktyczna - nowe możliwości w terapii raka prostaty - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRadioterapia stereotaktyczna - nowe możliwości w terapii raka prostaty - dlaszpitali.pl

Radioterapia stereotaktyczna – nowe możliwości w terapii raka prostaty

opm-dlaszpitali-radioterapia-stereotaktyczna-nowe-mozliwosci-w-terapii-raka-prostaty

Postęp jaki nastąpił w metodach i schematach leczenia radioterapią w ciągu ostatnich 30 lat może śmiało dorównywać temu w farmakoterapii. O tym, jaką rolę pełni współcześnie radioterapia w kompleksowej opiece onkologicznej nad chorymi z rakiem prostaty dyskutowali uczestnicy debaty „Rak prostaty – rola radioterapii w kompleksowym leczeniu onkologicznym”.

Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór w populacji męskiej, nieprzerwanie od 2016 roku, kiedy to wyprzedził raka płuca, stanowiąc prawie 20% wszystkich zachorowań wśród mężczyzn.

Rak prostaty jest nowotworem o szczególnej dynamice. Zgodnie z prognozami Map Potrzeb Zdrowotnych zachorowalność do 2031 roku ma wzrosnąć do 30 000, dlatego kluczowe powinno być wdrożenie w tym obszarze koordynowanej, kompleksowej opieki, co umożliwi personalizację leczenia zgodnego ze standardami przy współpracy wielu specjalistów – podkreślał dr Jerzy Gryglewicz.

W Polsce radioterapią było leczonych 57 proc. wszystkich chorych na nowotwory, co oznacza, że ok. 10 procent osób kwalifikujących się do leczenia tą metodą nie korzystało z niej. Potwierdza to fakt, że potencjał radioterapii może być lepiej wykorzystany, zwłaszcza w zakresie dostępu do innowacyjnych metod leczenia, którymi są obecnie leczeni pacjenci jedynie w kilku ośrodkach w kraju.

Na pewno oczekiwanym kierunkiem jest tworzenie wysokospecjalistycznych ośrodków leczenia nowotworów urologicznych i koordynacja opieki, podobnie jak to ma miejsce w raku piersiwskazywał dr Wojciech Majewski, konsultant województwa śląskiego ds. radioterapii onkologicznej.

Leczenie radioterapią raka prostaty przeszło rewolucję w ciągu ostatniej dekady. Doprowadziło do tego opracowanie metod leczenia, które są bardziej skuteczne i wiążą się z mniejszą liczbą skutków ubocznych niż kiedykolwiek wcześniejpodkreślał dr Alison Tree, z The Royal Marsden NHS Foundation Trust, Institute of Cancer Research UK. – Zastosowanie innowacyjnych metod wiąże się ze zmniejszeniem skutków ubocznych nawet o połowę.

Dzięki innowacyjnej radioterapii stereotaktycznej (SBRT) leczenie odbywa się w zaledwie 5 zabiegach z precyzyjnym skupieniem dawki na prostacie.

Czytaj też: Nowa metoda wykrywania genetycznej predyspozycji do agresywnego raka piersi