RM przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRM przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej

opm-dlaszpitali-krajowej-sieci-kardiologicznej
fot. KPRM

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej, przedłożony przez minister zdrowia. Wprowadza on nową organizację opieki zdrowotnej związanej z chorobami układu krążenia. Przyjęte rozwiązania zapewnią pacjentom ciągłość opieki kardiologicznej – od etapu diagnostyki, przez fazę leczenia i rehabilitacji, po dalsze leczenie w ambulatoryjnej lub podstawowej opiece zdrowotnej albo długoterminowej. Funkcjonować będzie także Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Ich liczba rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa i złego stylu życia. Ustanowienie Krajowej Sieci Kardiologicznej ma poprawić efektywność leczenia pacjentów. Będzie to możliwe dzięki standaryzacji, ujednoliceniu procedur oraz monitorowaniu jakości świadczeń kardiologicznej opieki zdrowotnej. Sieć to efekt wyników pilotażu, który działał w latach 2021-2024.

Zakładane efekty powstania KSK:

  • Zmniejszy się liczba zgonów i powikłań związanych z chorobami układu krążenia. Skróci się także czas oczekiwania na leczenie.
  • Pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki, dzięki dobrze działającej sieci ośrodków kardiologicznych i wsparciu koordynatorów opieki kardiologicznej.
  • Standardy diagnostyki i terapii leczenia zostaną ujednolicone w całym kraju.
  • Skoordynowana opieka kardiologiczna będzie bardziej dostępna także w mniejszych miejscowościach – głównie w poradniach specjalistycznych i szpitalach powiatowych.
  • Ograniczone zostanie dublowanie badań i świadczeń oraz poprawi się zarządzanie miejscami w szpitalach i poradniach.

Trzy poziomy KSK

Podmioty lecznicze, które spełniają kryteria określone w ustawie, utworzą KSK, podzieloną na trzy poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej:

  • Na pierwszym poziomie zapewniona będzie podstawowa diagnostyka kardiologiczna.
  • Na drugim poziomie funkcjonować będzie koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej, czyli m.in. kompleksowa diagnostyka kardiologiczna oraz leczenie, w tym kardiologia interwencyjna i leczenie ostrych zespołów wieńcowych, a także dostęp do rehabilitacji kardiologicznej.
  • Na trzecim poziomie zapewniona będzie koordynacja i ciągłość opieki kardiologicznej oraz realizowane będą najbardziej skomplikowane procedury medyczne, np. kardiochirurgia, rehabilitacja i leczenie powikłań chorób układu krążenia.

Kwalifikacja i Centrum Doskonałości Kardiologicznej

Kwalifikacja na poszczególne poziomy KSK będzie procesem wystandaryzowanym, opartym na obiektywnych kryteriach, odnoszących się m.in. do liczby i kwalifikacji personelu medycznego oraz potencjału diagnostycznego i terapeutycznego.

Podmioty lecznicze będą miały 3 lata na spełnienie wymagań przystąpienia do KSK na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Pierwsza kwalifikacja odbędzie się nie później niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Kwalifikacji ośrodków kardiologicznych będzie dokonywał prezes NFZ. Będzie on też przyznawał zakwalifikowanym podmiotom leczniczym status Centrum Doskonałości Kardiologicznej. Będą to jednostki wyspecjalizowane w diagnostyce i leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych ChUK, np. wrodzonych wad serca.

Ośrodki kardiologiczne z drugiego i trzeciego poziomu, które spełnią określone wymagania, mogą otrzymać status Centrum Doskonałości Kardiologicznej. Będzie on oznaczał, że placówki o tym statusie zajmują się leczeniem bardzo trudnych i skomplikowanych chorób układu krążenia. Chodzi np. o wady wrodzone serca u dorosłych albo choroby naczyń płucnych. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do KSK, ale udzielają świadczenia z zakresu leczenia chorób układu krążenia, będą wspierać ośrodki z sieci przy leczeniu pacjentów jako tzw. ośrodki współpracująceprecyzuje Ministerstwo Zdrowia.

Podczas czwartkowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. kardiologii w Senacie RP dyrektor Departamentu Opieki Koordynowanej Ministerstwa Zdrowia Konrad Korbiński wyraził nadzieję, że ustawa wejdzie w życie i kwalifikacja podmiotów do KSK ruszy jeszcze w drugim kwartale br.

Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej

Ponadto zaplanwano wprowadzenie Elektronicznej Karty Opieki Kardiologicznej. Pozwoli ona na monitorowanie i standaryzację przebiegu leczenia pacjentów. Dokument generować będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjaliści. Zastąpi on skierowanie. Wprowadzenie e-KOK ma usprawnić przepływ informacji między lekarzami i wyeliminować zbędne biurokratyczne procedury.

Od 1 stycznia 2028 r. e-KOK będzie obowiązkowa we wszystkich placówkach KSK. Natomiast Ministerstwo Zdrowia chce udostępnić Kartę już w trzecim kwartale br., aby placówki mogły rozpocząć jej wdrażanie.

Monitorowanie i ocena jakości leczenia oraz koordynacja KSK

Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, który jest głównym ośrodkiem koordynującym KSK, razem z NFZ będzie monitorował jakość opieki kardiologicznej i efekty leczenia w sieci. Każdy ośrodek kardiologiczny będzie podlegał ocenie na podstawie wskaźników jakości i skuteczności leczenia. Co ważne, ośrodki kardiologiczne będą publikować roczne raporty dotyczące jakości opieki kardiologicznej. Natomiast spełnienie docelowych wskaźników jakości opieki kardiologicznej będzie wiązało się ze zwiększonym finansowaniem z NFZ.

Jeśli szpital nie spełni minimalnych wymagań dotyczących jakości opieki, nie będzie gwarantował pacjentom odpowiedniego bezpieczeństwa. Wtedy będzie musiał przygotować i wdrożyć plan naprawczy. Jeśli sytuacja się nie poprawi, placówka może zostać usunięta z KSKinformuje resort zdrowia.

Powstanie też Krajowa Rada Kardiologiczna, czyli zespół ekspertów z różnych dziedzin medycyny i przedstawicieli instytucji zdrowotnych. Będą doradzać i przedstawiać opinie ministrowi zdrowia i prezesowi NFZ w sprawach związanych z opieką kardiologiczną w KSK.

KSK i KPO

Projekt ustawy o KSK realizuje reformę zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jego wdrożenie jest warunkiem odblokowania funduszy z KPO dla szpitali i ogłoszenia konkursu dla placówek w sieci.

Konrad Korbiński mówił w czwartek w Senacie, że w drugim kwartale br. ma mieć miejsce również ogłoszenie konkursu o środki z KPO na kardiologię. Chodzi o ok. 2,5 mld zł.

Mam nadzieję na ogłoszenie konkursu w maju i ogłoszenie list w czerwcu, aby szpitale miały możliwość zakupu sprzętu, przeprowadzenia prac budowlanych i remontowych oraz rozliczenia środków do czerwca 2026 r.tłumaczył Korbiński.

Przypominamy, że na kwiecień zaplanowaliśmy webinar dotyczący środków z KPO dla szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Szczegóły pojawią się już wkrótce tutaj.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Resort zdrowia rozdzielił prawie 1,3 mld zł na opiekę długoterminową i geriatrię

Komentarze

Strefa wiedzy

649 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy