Rada ds. COVID-19 zajmie się systemem ochrony zdrowia po wygaśnięciu pandemii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRada ds. COVID-19 zajmie się systemem ochrony zdrowia po wygaśnięciu pandemii - dlaszpitali.pl

Rada ds. COVID-19 zajmie się systemem ochrony zdrowia po wygaśnięciu pandemii

opm-dlaszpitali-rada-ds-covid-19-zajmie-sie-systemem-ochrony-zdrowia-po-wygasnieciu-pandemii

Rada ds. COVID-19 ma zająć się nie bezpośrednim wpływem COVID-19 na sytuację wczoraj, dziś i jutro, ale poprawą działania systemu ochrony zdrowia, gdy pandemia zacznie wygasać i przerodzi się w procesy endemiczne – powiedział PAP dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka dr n. med. Marek Migdał, członek tego gremium.

Do głównych zadań Rady ds. COVID-19 będzie należało dokonywanie analiz i ocen bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej w kraju w zakresie przeciwdziałania i zwalczania skutków pandemii, przygotowywanie i przedstawianie propozycji działań zmniejszających niekorzystny wpływ pandemii COVID-19, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru ochrony zdrowia.

Mówiliśmy podczas pierwszego spotkania rady o tym, czym chcemy się zająć. To, co pojawiało się w wielu wypowiedziach – ja również o tym mówiłem – to kwestia zajęcia się nie bezpośrednim wpływem COVID-19 na sytuację wczoraj, dziś i jutro, ale poprawą działania systemu ochrony zdrowia, gdy pandemia zacznie wygasać i przerodzi się w procesy endemiczne. Bardzo istotnym zagadnieniem jest tzw. dług zdrowotny społeczeństwa wskazał dr Migdał.

Rada ds. COVID-19 zajmie się poprawą sytuacji w ochronie zdrowia

Podkreślił, że mówił także o konieczności takiego zaplanowania działań rządu, aby wpłynąć nie tylko na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w zakresie pediatrii.

Również chodzi o poprawę alokacji tych środków. Zwróciłem uwagę na coś, co jest konieczne w dzisiejszych czasach, bo wiemy, jaki jest wpływ sytuacji gospodarczej na koszty funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Wiemy, jak – niezależnie od kwestii decyzji dyrektorów szpitali – wzrastają minimalne wynagrodzenia zasadnicze pracowników, rosną koszty utrzymania szpitali oraz zużywanych leków i materiałów. Dlatego zwróciłem uwagę na ten temat i zarówno pan premier, jak i minister zdrowia wskazali na konieczność prac nad wyceną świadczeń w pediatrii, uwzględniających rosnące koszty wykonywania procedur powiedział dr Migdał.

Czytaj też: Szybkie testy wykryją COVID-19 i grypę za pomocą jednego wymazu