Przychody NFZ w 2023 roku mogą sięgnąć 144,16 mld zł - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrzychody NFZ w 2023 roku mogą sięgnąć 144,16 mld zł - dlaszpitali.pl

Przychody NFZ w 2023 roku mogą sięgnąć 144,16 mld zł

Jest pozytywna opinia Sejmowej Komisji Zdrowia, dotycząca projektu planu finansowego NFZ na 2023 rok. Na świadczenia opieki zdrowotnej w przyszłym roku przewidziano ponad 144,1 mld zł. To więcej o 30 mld w stosunku do pierwotnego planu na rok 2022.

Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego NFZ na 2023 rok, a także projekt zmian planu finansowego NFZ na bieżący rok. Zmiany przewidziano w pięciu częściach planu finansowanego – w trzech dotyczących przychodów i dwóch dotyczących kosztów. – Elementem zmiany jest zwiększenie planowanych kosztów i przychodów ogółem o 6,4 mld zł – tłumaczy Dariusz Jarnutowski, dyrektor departamentu ekonomiczno-finansowego NFZ.

Zwiększenie finansowania kosztów świadczeń opieki zdrowotnej

Jak wskazuje Dariusz Jarnutowski, wygospodarowane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na zwiększenie finansowania kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. – W ramach alokacji środków pomiędzy planem centrali a planami oddziałów wojewódzkich założyliśmy zmniejszenie planu finansowego w centrali o 3 mld 639 mln zł i zwiększenie planowanych kosztów świadczeń opieki zdrowotnej w planach oddziałów wojewódzkich o 10 mld 110 mln zł – podsumowuje.

Pierwszą nowelizację planu finansowego funduszu na 2022 rok przeprowadzono w marcu. Jak powiedział Prezes NFZ Filip Nowak, teraz dokonywana jest druga nowelizacja i składają się na to trzy główne przyczyny: rewizja prognoz makroekonomicznych Ministerstwa Finansów, korekta planowanych przychodów z podatku cukrowego i napojów alkoholowych o niskiej objętości oraz fakt, że pojawiły się w planie finansowym – pozycja do tej pory nieplanowana – przychody finansowe z lokat. – Do tej pory środki funduszu nie były oprocentowane na rachunkach bankowych, w tej chwili już to oprocentowanie środków się pojawia, ponieważ banki, a konkretnie BGK, oferuje nam zbliżone do warunków rynkowych oprocentowanie – tłumaczy Nowak, dodając, że dodatkowe środki będą przeznaczone m.in. na pokrycie zwiększonych kosztów świadczeń oddziałów funduszu z przeznaczeniem na realizacje ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

Kluczowym elementem przychodów są składki z ubezpieczeń zdrowotnych

W 2023 roku rząd zamierza zwiększyć przychody NFZ o 30 mld zł., jest to około 26,3 proc. w stosunku do planu na rok bieżący. Jak podkreśla Prezes NFZ, dynamika wzrostu przychodów NFZ w 2023 roku jest największa do tej pory. – Kluczowym elementem przychodów są składki z ubezpieczeń zdrowotnych. Na 2023 r. zaplanowano je w wysokości 134 mld 537 mln zł i stanowią one 93,33 proc. przychodów ogółem – wskazuje Dariusz Jarnutowski, dyrektor departamentu ekonomiczno-finansowego NFZ.

Plan finansowy NFZ na rok 2023 został oparty o prognozy przychodów na lata 2023-2025, prognozy kosztów na lata 2023-2025, a także projekty planów finansowych oddziałów wojewódzkich, a wskaźniki makroekonomiczne otrzymane od Ministerstwa Finansów zgodne z przyjętymi do założeń budżetu na rok 2023, w tym zaktualizowane wskaźniki makroekonomiczne na rok bieżący.

Czytaj też: Dodatkowe środki z budżetu NFZ mają pomóc szpitalom powiatowym