Program "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent" dlaszpitali.plProgram "Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent"

Program „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” – certyfikacja jakości szpitali

opm-dlaszpitali-program-bezpieczny-szpital-to-bezpieczny-pacjent

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłasza pierwszą w Polsce certyfikację bezpieczeństwa i jakości szpitali. Placówka medyczna, która spełni wymogi otrzyma certyfikat, poświadczający najwyższe, europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości. O dokument certyfikacyjny może ubiegać się 48 placówek, które podpisały deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” oraz wypełnią formularz zgłoszeniowy, dostępny na stronie Koalicji do 31 lipca 2022 roku.

Dowód najwyższych standardów

Certyfikat sygnowany przez członków Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali to świadectwo wysokich standardów bezpieczeństwa w placówkach i potwierdzenie podjęcia działań na rzecz popularyzacji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy personelu medycznego. Certyfikat jest jednocześnie wyrazem uznania dla wysokich kwalifikacji personelu i efektywnego zarządzania. Jakość wykonywanych usług zależy między innymi od wykorzystywanego sprzętu oraz od zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu i pacjentom przy wykonywaniu procedur medycznych.

Bezpieczeństwo priorytetem

Zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na m.in.: kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców służby zdrowia. Przyczyn niepożądanych zdarzeń można upatrywać w deficycie bezpiecznego sprzętu medycznego w szpitalach. Ze względu na specyfikę pracy personel medyczny jest narażony na kontakt m.in.: z materiałem biologicznym. Według danych WHO, wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39%) oraz WZW typu B (37%), zaś 4,4% stanowią zakażenia wirusem HIV.

Certyfikacja szpitali to pierwszy krok ku rzeczywistej zmianie systemowej. Od wielu lat skala zdarzeń niepożądanych nie ulega zmniejszeniu. Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia jest dla nas priorytetem, ponieważ jest to jednoznaczne z bezpieczeństwem pacjentów. Certyfikacja jest dobrym krokiem, aby wprowadzić do polskiej służby zdrowia najwyższe, europejskie standardy – mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Czytaj też: Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia – potrzebne są zmiany systemowe