Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPriorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE - dlaszpitali.pl

Priorytety w zakresie leczenia onkologicznego w UE

opm-dlaszpital-priorytety-w-zakresie-leczenia-onkologicznego-w-ue
fot. mat. prasowe

Parlament Europejski nadał priorytet leczeniu onkologicznemu i wyznaczył cel, by do 2030 r. ponad 70% pacjentów onkologicznych w UE pokonywało chorobę. Niestety, do jego osiągnięcia w Europie Środkowo-Wschodniej jest jeszcze długa droga.

Co powinno zmienić się w Polsce w zakresie leczenia onkologicznego, w jakich obszarach „odstajemy” od innych krajów z naszego regionu, a w których jesteśmy liderem – wyjaśniają prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie oraz Jacek Maciejewski, członek zarządu fundacji Rak’n’Roll, którzy 18 marca wezmą udział w Europejskim Kongresie Organizacji Pacjentów Onkologicznych „O równości w walce z rakiem”.

Gdybym miał wymienić najważniejsze wyzwania dotyczące leczenia onkologicznego w Polsce i wskazać obszary, w których „odstajemy” np. od krajów Europy Zachodniej, to byłyby to, po pierwsze, niewystarczające uczestniczenie Polaków w programach profilaktyki zdrowotnej. Jak wiemy, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory w ok. 50% tylko poprzez zmianę swojego stylu życia. Jednak Polacy w dalszym ciągu nie należą do najzdrowszych społeczeństw. Dla przykładu w Polsce odsetek osób palących wynosi ponad 20%, a we Francji – ok. 12% mówi profesor Piotr Rutkowski.

– Kolejna kwestia to korzystanie z profilaktyki wtórnej. Nadal z cytologii, mammografii czy kolonoskopii korzysta zbyt mała liczba Polaków. Zaledwie ok. 50-60% Polek wykonuje badanie mammograficzne. Pomimo tego, że jest ono całkowicie bezpłatne. Kolejną kwestią jest niedobór kadry – chodzi tu zarówno o onkologów, ale także innych specjalistów biorących udział w procesie leczenia takich jak psychoonkolodzy, fizjoterapeuci itd. Nierówność występuje także w rozmieszczeniu tej kadry – mieszkańcy większych miast są pod tym względem na uprzywilejowanej pozycji zauważa profesor Rutkowski.

– Bez wątpienia mamy także jeszcze sporo do zrobienia w obszarze refundacji innowacyjnych terapii onkologicznych. Obecnie wynosi ona ok. 60%, a naszym celem– w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – jest uzyskanie 90% refundacji – dodaje. – Mamy nadzieję także, że w tym roku uda nam się sfinalizować w ramach Narodowej Strategii pełną refundację szczepionek na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewcząt i chłopców w Polsce. Refundacja miała być wprowadzona już w zeszłym roku, ale z powodów proceduralnych musieliśmy przesunąć ten projekt na obecny rok.

Czytaj też: Terapia CAR-T niezbędna w leczeniu niektórych białaczek i chłoniaków

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.