Prawie 300 mln zł na nowoczesną diagnostykę w COZL

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli stoi u progu gigantycznej transformacji. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Medycznego oraz wsparciu samorządu województwa w ciągu najbliższych trzech lat w Lublinie powstanie nowoczesny ośrodek diagnostyczno-profilaktyczny. Wartość całego przedsięwzięcia to blisko 300 mln zł. Właśnie podpisano umowę w tej sprawie.
Lubelski szpital otrzyma z Funduszu Medycznego tyle, o ile się ubiegał, a więc ponad 254,5 mln zł. Wkład własny w wysokości prawie 45 mln zł będzie pochodził z budżetu Samorządu Województwa Lubelskiego. Inwestycja obejmie budowę od podstaw nowego ośrodka przy ul. Biernackiego, jego kompleksowe wyposażenie oraz zakup sprzętu medycznego dla COZL, zarówno dla oddziałów szpitalnych, jak i zespołu 27 poradni.
Ośrodek, którego otwarcie zaplanowano w połowie 2029 r., to pięć kondygnacji, w tym jedna podziemna – znajdzie się tu zaplecze magazynowo-techniczne. Dwa nowe łączniki połączą go z obecnie istniejącym budynkiem COZL przy ul. Jaczewskiego.
W ramach kompleksowego wyposażenia ośrodka zostanie zakupiona aparatura Zakładu Diagnostyki Obrazowej, w tym aparat PET/CT, rezonans magnetyczny, aparat TK, RTG, MMG oraz dwa aparaty USG i pozostały sprzęt.
Dodatkowo zaplanowano zakup sprzętu i wyrobów medycznych niezbędnych do realizacji świadczeń w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego. Chodzi m.in. o monitor funkcji życiowych z integracją do HIS czy wymianę aparatów EKG na nowe. COZL wzbogaci się także o zakup myjni dla Centralnej Sterylizatorni ze stacją mycia i dezynfekcji. Powstanie również strefa komfortu, zaprojektowana z myślą o stworzeniu jak najdogodniejszych warunków obsługi pacjentów i ich rodzin w oczekiwaniu na wizytę lekarską czy pobyt w szpitalu.
Źródło: informacja prasowa
Czytaj także: W Gdańsku powstanie nowoczesne centrum diagnostyki nowotworów
Komentarze
Strefa wiedzy
734 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

