Praktycznie o AI w ochronie zdrowia – studia podyplomowe
Z końcem lipca na UMW ruszył nabór na studia podyplomowe „Praktyczne aspekty zastosowania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia”. Rekrutacja potrwa do końca września.
Studia podyplomowe na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dotyczą praktycznych aspektów stosowania rozwiązań opartych na algorytmach sztucznej inteligencji w różnorodnych obszarach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Słuchacze dowiedzą się, jak wykorzystywać AI w obszarze klinicznym, organizacyjnym, kształcenia czy B+R.
Przede wszystkim praktyka
Na rok, czyli dwa semestry nauki, złożą się wykłady, ćwiczenia, ale przede wszystkim praktyczne warsztaty. Poprowadzą je osoby doświadczone w wykorzystywaniu AI w medycynie oraz wdrażaniu rozwiązań opartych o AI ze szczególnym uwzględnieniem sektora ochrony zdrowia. Będą to nie tylko pracownicy UMW czy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Uczyć się będzie można także m.in. od specjalistów z zakresu regulacji i certyfikacji innowacyjnych rozwiązań medycznych.
„Absolwenci uzyskają szeroką wiedzę dotyczącą możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia. Obejmie ona podstawowe informacje na temat zasad działania algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, jak również modeli językowych. Słuchacze nauczą się zasad postępowania z danymi medycznymi oraz cech, którymi charakteryzują się przykładowe, dotychczas opracowane i wdrożone rozwiązania wspierające prace w obszarze ochrony zdrowia oparte o sztuczną inteligencję” czytamy na stronie internetowej UMW.
Szeroki wachlarz zagadnień i umiejętności
Absolwenci zyskają szereg umiejętności opartych o sztuczną inteligencję w różnorodnych aspektach funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Wzmocnią także swoje kompetencje komunikacyjne i negocjacyjne w tym zakresie. To przyda się np. podczas zakupów oprogramowania i innych rozwiązań informatycznych niezbędnych w procesie AI w placówkach ochrony zdrowia. Słuchacze zetkną się też oczywiście z robotyką medyczną i nowoczesną chirurgią. Nie zabraknie dobrych wzorów i praktyk z całego kraju i świata. Będą zagadnienia etyczne czy dotyczące zasad działania najpopularniejszych systemów i platform funkcjonujących w ochronie zdrowia. Poruszone zostaną również kwestie cyberbezpieczeństwa w kontekście danych medycznych.
– Uczestnikami studiów podyplomowych mogą być osoby posiadające kwalifikację pełną co najmniej na poziomie VI Polskich Ram Kwalifikacji, tj. tytuł inżyniera lub licencjata, uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki (Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r.) – informuje uczelnia.
Co ważne, zajęcia będą odbywać się online. Tutaj dowiecie się więcej: zapoznacie się z programem studiów czy wykładowcami. Rekrutacja trwa do 30 września. Za dwa semestry nauki można zdobyć 60 punktów ECTS.
Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Czytaj także: Synektik wyłącznym dystrybutorem robotów da Vinci na ponad 5 lat