Praca przy zwalczaniu epidemii zostanie wliczona lekarzowi do programu specjalizacji

opm-opm3-praca-przy-epidemii-wliczona-do-specjalizacji

Okres pracy przy zwalczaniu epidemii COVID-19 w przypadku, gdy lekarz został do niej skierowany w trakcie specjalizacji, będzie zaliczony w poczet programu specjalizacji – okres specjalizacji nie ulegnie wydłużeniu – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Dyrektor CMKP na bieżąco uznaje lekarzom okresy wykonywania innej pracy w związku z epidemią za równoważne z realizacją programu specjalizacji. „Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może także wystąpić, odpowiednio do ministra zdrowia lub wojewody, o wydłużenie szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem trybu” – informuje MZ.

Resort zdrowia wychodzi naprzeciw młodemu lekarzowi

Jak przekazał PAP rzecznik MZ, w związku z tym, że praca z pacjentami covidowymi jest wykonywana przez coraz szersze grono lekarzy, w tym także lekarzy w trakcie specjalizacji, minister zdrowia chce dać pewność medykom, że okres tej pracy zostanie zaliczony w poczet programu specjalizacji. – Każdy młody lekarz walczący z epidemią może więc być pewien, że okres specjalizacji mu się nie wydłużypodkreślił rzecznik.

Ustawa covidowa

Ministerstwo przypomniało, że lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne może zostać skierowany do walki z pandemią COVID-19 na mocy tzw. ustawy covidowej z 31 marca 2020 roku. Taką decyzję może wydać wojewoda. Pracodawca może ponadto skierować lekarza do realizacji innych zadań niż wynikające z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne.

„Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, który został skierowany do wykonywania pracy innej niż wynikająca z umowy, na podstawie której odbywa szkolenie specjalizacyjne, wykonuje pracę pod nadzorem lekarza specjalisty wyznaczonego przez kierownika jednostki, do której został skierowany. Lekarz specjalista nadzorujący pracę lekarza w trakcie szkolenia specjalizacyjnego nabywa odpowiednie uprawnienia kierownika specjalizacji” – tłumaczy MZ.

Jak dodaje resort zdrowia: „Na wniosek lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne dyrektor CMKP uznaje, w drodze decyzji, okres, w którym lekarz ten nie realizował programu specjalizacji, za równoważny z realizowaniem tego programu, jeżeli w okresie tym realizował zadania, w związku ze skierowaniem przez wojewodę lub pracodawcę do innej pracy w czasie epidemii”.

Czytaj też: „Covid Detector” – diagnostyka w czasie rzeczywistym