Poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w poszczególnych województwach - raport - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPoziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w poszczególnych województwach - raport - dlaszpitali.pl

Poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w poszczególnych województwach – raport

opm-dlaszpitali-poziom-przeciwcial-anty-poziom-przeciwcial-anty-SARS-CoV-2-rozni-sie-w-zaleznosci-od-wojewodztwa

Udział wyników dodatnich na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wśród badanych osób w poszczególnych województwach był zróżnicowany. Najwyższy odsetek wyników pozytywnych stwierdzono w woj. dolnośląskim (96,1 proc.), a najniższy w zachodniopomorskim (87,1 proc.) – wynika z raportu NIZP-PZH.

Opublikowano raport z Ogólnopolskiego Badania Seroepidemiologicznego COVID-19 OBSER-CO, prowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Celem badania było określenie rzeczywistej seroprewalencji, tzn. częstości występowania przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji polskiej w odniesieniu do skumulowanej zapadalności rejestrowanej i wybranych czynników ryzyka. Badanie miało na celu określenie odsetka populacji, który miał kontakt z wirusem SARS-CoV-2.

Z raportu wynika, że 91,1 proc. mieszkańców Polski w wieku 20 lat lub starszych posiadało przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w okresie realizacji IV tury badań. Wskazano, że odsetek pozytywnych wyników badania przeciwciał zależy od stanu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Obecność przeciwciał stwierdzono u wszystkich osób, które deklarowały zaszczepienie przeciwko COVID-19 trzema dawkami i u 98,3 proc. osób zaszczepionych dwoma dawkami. Jednocześnie wynik pozytywny stwierdzono u 69,4 proc. osób, które deklarowały w wywiadzie, że nie zostały zaszczepione – wynika z raportu.

Podano, że największy odsetek osób posiadających przeciwciała był na wsiach – 93,5 proc., a w dalszej kolejności w miastach od 50 do 100 tysięcy mieszkańców – 93 proc., a najmniejszy w miastach z liczbą mieszkańców do 50 tysięcy.

Odsetek wyników pozytywnych na obecność przeciwciał w IV turze, w poszczególnych grupach wieku miał podobny rozkład jak w II i III turze badań – najwyższy był w najstarszej grupie (70+), gdzie wyniósł 95,8 proc. W grupie osób poniżej 40 lat udział wyników pozytywnych w porównaniu z III turą wzrósł do 89,3 proc.

Czytaj też: Szczepienia przeciwko COVID-19 zmniejszają śmiertelność całkowitą