Powstanie bioniczna trzustka? Naukowcy Fundacji Badań... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstanie bioniczna trzustka? Naukowcy Fundacji Badań... - dlaszpitali.pl

Coraz bliżej stworzenia bionicznej trzustki

fundacja-rozwoju-nauki-bioniczna-trzustka

Postęp w badaniach, w wyniku których ma zostać stworzona bioniczna trzustka. Z początkiem marca naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki jako pierwsi na świecie przeprowadzą próbę biowydrukowania w technologii 3D w pełni unaczynionego narządu.

Czym jest bioniczna trzustka?

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki jako lider Konsorcjum Bionic realizuje projekt biodruku rusztowania bionicznej trzustki w technologii 3D, dofinansowany z NCBR w ramach programu STRATEGMED III. Założeniem projektu jest stworzenie trzustki „szytej na miarę” z komórek macierzystych pacjenta, co wyeliminuje ryzyko odrzutu. Bioniczna trzustka zawdzięcza swoją innowacyjność zastosowaniu unikalnego składu biotuszu, zawierającego żywe komórki i wyspy trzustkowe. W laboratorium trwają intensywne prace wdrożeniowo-patentowe i ostatnie badania niezbędne do przeprowadzenia próby biowydrukowania bionicznego narządu.

Druk 3D obietnicą współczesnej nauki

Biodrukowanie 3D to przyszłość współczesnej medycyny, która może odmienić życie wielu pacjentów. Dlatego też, naukowcy pracujący nad bioniczną trzustką postanowili znacznie rozszerzyć zakres prowadzonych badań. Fundacja planuje rozpocząć kolejne projekty biodruku tkanek i całych organów. W ten sposób narodził się pomysł na zorganizowanie aukcji charytatywnej, z której dochód w całości zostanie przeznaczony na rozbudowę Laboratorium Biodruku Tkankowego. Fundacja planuje stworzyć nowoczesne zaplecze badawcze umożliwiające realizację nowych projektów związanych z biodrukiem.

Prekursorzy druku 3D w laboratorium fundacji

Badaniami polskiego ośrodka naukowego zainteresowali się pomysłodawcy i założyciele firmy Cellink, światowego prekursora w dziedzinie biodruku 3D. Erik Gatenholm i Hector Martinez odwiedzą laboratorium Fundacji i wezmą udział w aukcji charytatywnej. Wydarzenie odbędzie się 14 marca w Warszawie. Licytację artystycznych fotografii spod mikroskopu poprowadzi Pani Anita Wolszczak – Karasiewicz, właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House. Zespół Fundacji stworzył niekonwencjonalne i nowatorskie połączenie nauki ze sztuką, za pomocą którego propaguje osiągnięcia polskich naukowców i możliwości rozwoju współczesnej medycyny.

Czytaj także: Implantologia: druk 3D w medycynie

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.