Implantologia: druk 3D w medycynie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plImplantologia: druk 3D w medycynie - dlaszpitali.pl

Implantologia: druk 3D w medycynie

implantologia-3d-sls-slmfot. iStock

Zastosowanie metod druku 3D pozwala na uzyskiwanie struktur, które są niemożliwe albo bardzo trudne do wytworzenia w inny sposób. Co więcej, daje możliwość modelowania skomplikowanych kształtów z dużą dokładnością oraz dostosowania działania do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Obecnie przeżywamy szeroko zakrojony rozwój technologii przyrostowych, potocznie nazywanych drukiem 3D. Paradoksalnie druk 3D kojarzy się wszystkim z nową technologią, jednak sama idea ma już ponad 30 lat, kiedy to w 1984 roku Charles Hull opracował pierwszą metodę zwaną stereolitografią (SLA). Założona przez niego firma 3D Systems w 1986 r. opracowała format pliku STL stosowany do dziś. Jest to plik tekstowy zawierający szereg poleceń i instrukcji określających siatkę wielokątów, czyli poligonów, na które składa się większość modeli 3D. Można więc podsumować, że druk 3D polega na wytwarzaniu trójwymiarowych obiektów w oparciu o model komputerowy.

Technologie przyrostowe są w dzisiejszych czasach w miarę dobrze poznane, jednak istotne jest, aby wspomnieć o głównej zasadzie ich działania. Najbardziej popularną metodą drukowania 3D jest metoda FDM (Fused Deposition Modeling), która polega na drukowaniu modelu warstwa po warstwie od podstawy do góry. Najczęściej materiałem do drukowania jest polimerowy filament, podawany do jednej lub wielu głowic drukarki. Gło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp