Powstało Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstało Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin - dlaszpitali.pl

Powstało Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin

opm-dlaszpitali-powstalo-europejskie-centrum-kompleksowego-leczenia-przepuklin

W Krakowie w Szpitalu na Klinach powstało Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin. Centrum zajmuje się operacyjnym leczeniem przepuklin z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych, takich jak laparoskopia i chirurgia robotyczna, które są szczególnie przydatne w leczeniu skomplikowanych przepuklin nawrotowych (po poprzednich operacjach) oraz jako alternatywa do tradycyjnych operacji „otwartych” wymagających masywnych nacięć. Centrum posiada akredytację prestiżowej amerykańskiej organizacji International Hernia Collaboration i na stałe współpracuje z najlepszymi europejskimi i amerykańskimi klinikami.

Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin w Szpitalu na Klinach łączy specjalistyczną wiedzę chirurgów – operatorów z wieloletnim doświadczeniem oraz lekarzy innych specjalizacji, takich jak: interna, chirurgia plastyczna, czy leczenie ran, aby zapewnić bezpieczną i kompleksową opiekę nad pacjentami.

W naszym ośrodku pracujemy w oparciu o model opieki opartej na wartości dla pacjenta. W oparciu o najlepsze światowe standardy uważnie monitorujemy naszą pracę, aby stale ulepszać świadczoną przez nas opiekę. Jestem dumna, że uruchamiamy kolejne centrum kompetencji oferujące kompleksowe rozwiązania zabiegowe w oparciu o najnowsze technologie, w tym robotykę chirurgicznąmówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

Wykorzystanie metod małoinwazyjnych, w tym zabiegów robotycznych w leczeniu przepuklin pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych, na zminimalizowanie ryzyka infekcji ran oraz daje zadowalający efekt kosmetyczny. Pozwala również na skrócenie okresu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do regularnej aktywności życiowej i zawodowej.

Najnowszą techniką operacyjną jest operacja z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Narzędzia chirurgiczne są zminiaturyzowane i dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii mają bardzo duży zasięg ruchomości, znacznie większy niż ludzkie dłonie. W niektórych przypadkach operacja robotyczna jest jedyną metodą przeprowadzenia operacji małoinwazyjnej, np. w przypadku przepuklin wymagających szycia wewnętrznych warstw ściany brzucha.

Przykładem takiej przepukliny jest przepuklina powstała w wyniku ciąży, gdzie duży ubytek pomiędzy mięśniami ściany brzusznej wymaga zaszycia i położenia specjalnej siatki wzmacniającej. Dzięki praktycznie nieograniczonej swobodzie ruchu narzędzi robotycznych, chirurg może wykonać zeszycie mięśni od wewnątrz, co jest niezwykle trudne laparoskopowo i zwykle wymaga operacji otwartej. Tysiące kobiet zmaga się z tym problemem i często nie decydują się na operację z obawy przed dużą operacją otwartąmówi prof. Tomasz Rogula chirurg ogólny Dyrektor Kliniczny NEO Hospital.

Wykorzystanie robota chirurgicznego również zwiększa trwałość operacji i zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny.

Pacjenci Europejskie Centrum Kompleksowego Leczenia Przepuklin mają do swojej dyspozycji dedykowaną, odpowiednio przeszkoloną osobę – Indywidualnego Opiekuna Pacjenta, która pomaga w  skoordynowaniu całego procesu leczenia jak również w umówieniu  dogodnych terminów badań i konsultacji.

Rodzaje przepuklin, z którymi można się zgłosić do ośrodka:

• przepukliny rozworu przełykowego: wślizgowe i okołoprzełykowe z pełną diagnostyką i leczeniem refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • przepukliny w bliznach po poprzednich operacjach;
  • przepukliny pachwinowe: proste i skośne, pierwotne i nawrotowe, po poprzednich operacjach;
  • przepukliny okołostomijne;
  • przepukliny sportowe: objawiające się bólem w okolicach pachwin u pacjentów uprawiających sport;
  • przepukliny pępkowe;
  • przepukliny brzuszne po poprzednich zabiegach, ciążach i cięciach cesarskich;
  • przepuklina kresy białej (rozstęp mięśni prostych brzucha).

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Podsumowanie trzech lat działalności NEO Hospital