Powstała Koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstała Koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl

Powstała Koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia

opm-dlaszpitali-koalicja-na-rzecz-cyberbezpieczeństwa
fot. iStock

Fundacja Healthcare Poland, Centralny Ośrodek Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej, Polska Federacja Szpitali oraz Krajowa Izba Domów Opieki w zeszłym tygodniu zawiązały Koalicję na rzecz cyberbezpieczeństwa.

Projekt podpisano 29 maja 2024r. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej, a wziął w nim udział m.in. Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL, który wraz z Łukaszem Sosnowskim, partnerem operacyjnym NIL IN, byli gospodarzami spotkania. W wydarzeniu wzięli udział także prof. dr hab. n. med. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów, Michał Dybowski, prezes Fundacji Healthcare Poland, Tomasz Majszyk, lekarz anestezjolog, założyciel St. Vincent Medical Center i Małgorzata Wywrot, project manager NIL IN oraz Pracownicy NIL i przedstawiciele mediów.

Koalicja, którą powołaliśmy, jest krokiem w stronę bezpieczeństwa pacjentów, lekarzy oraz innych pracowników medycznych, którzy wprowadzają dane. Warto pamiętać, że stoimy przed nieuniknioną rewolucją technologiczną – liczba informacji, które gromadzimy, rośnie logarytmicznie, zwiększa się również prawdopodobieństwo ich wyciekania. Na szczęście podjęte zostały – zarówno przez legislatorów w Unii Europejskiej, jak i przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ w Polsce – działania, także finansowe, które mają temu zapobiegać. Zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w szpitalach oraz innych placówkach ochrony zdrowia powiedział dyrektor Artur Drobniak.

Wzrasta świadomość w obszarze cyberbezpieczeństwa

Spotkanie miało na celu przybliżenie tematyki związanej z istotą cyberbezpieczeństwa w obszarze organizacji ochrony zdrowia i długofalowej opieki nad pacjentem. Rola NIL IN w kształtowaniu świadomości w tym obszarze wzrasta, potwierdza to fakt zaangażowania w coraz większą ilość inicjatyw.

Doszliśmy do wniosku z przedstawicielami szpitali z całego świata, że rolą organizacji pracodawców szpitali, organizacji branżowych jest dzielenie się doświadczeniami, uczenie się od siebie i propagowanie najlepszych rozwiązań. Stąd też, między innymi, powstała Fundacja Healthcare Poland. W ramach koalicji będziemy wspólnie działać na rzecz bezpieczeństwa polskich pacjentów i bezpieczeństwa polskich medyków podkreślił prof. dr hab. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

Co ma na celu koalicja na rzecz cyberbezpieczeństwa?

Widzimy, że działania podjęte na rzecz szpitali, szczególnie w obszarze podnoszenia kompetencji spowodowały wzrost około 15% jeśli chodzi o poziom zachowania bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem. (…) Ważne jest także to, gdzie dane medyczne są gromadzone, kto je przetwarza i w jakim celu. Koalicja będzie mogła uporządkować te sfery, albo przynajmniej wpłynąć na to uporządkowanie. Nie zatrzymamy ogromu danych, które gromadzone są w chmurze, ale możemy badać cel tego gromadzenia oraz metody ich przechowywania i udostępnianiapowiedział Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów.

Celem utworzenia kolacji jest edukacja personelu medycznego w zakresie cyberbezpieczeństwa, ustanowienie standardów cyberbezpieczeństwa dla szpitali, prowadzenie audytów cyberbezpieczeństwa dla szpitali oraz rozszerzenie tematu cyberbezpieczeństwa o tematy infrastrukturalne i telemedyczne.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – wdrożenie dyrektywy NIS2

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.