Powstał projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPowstał projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia - dlaszpitali.pl

Powstał projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia

OPM_5_19_AKTUALNOSCI_POWSTAL_PROJEKT_WIELKIEJ_INFORMATYZACJI

Rząd przyjął projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw, w związku z wprowadzaniem rozwiązań e-zdrowia. Pakiet zmian, który ma służyć przyspieszeniu procesu informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce, jest największy w historii systemu.

Projekt ustawy wnosi między innymi: wdrożenie mechanizmu, który w sposób automatyczny określałby: poziom cen leków na e-recepcie, na podstawie wskazania medycznego, wydłużenie okresu realizacji recepty (do 360 dni), zwiększenie uprawnień asystentów medycznych o możliwość wystawienia w oparciu o dokumentację medyczną (e-recept, a także e-skierowań).
Z wprowadzonych zmian skorzystają zwłaszcza pacjenci. Będą mogli m.in.:

• otrzymać leki darmowe (program 75+) w trakcie wizyty u lekarza oraz przy wypisie ze szpitala,
  • łatwo i szybko zrealizować e-receptę przy skorzystaniu z e-dowodu osobistego,
  • w placówce podstawowej opieki zdrowotnej założyć IKP (Internetowe Konto Pacjenta), jak i potwierdzić w nim Profil Zaufany,
  • mieć dostęp do IKP na urządzeniu mobilnym,
  • uzyskać informację o dostosowanej do osobistych potrzeb ofercie badań profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych,
  • zarejestrować się w placówce medycznej za pomocą aplikacji mObywatel,
  • poddać ocenie jakość usług medycznych finansowanych przez NFZ (interaktywna ankieta).

Czytaj także: Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa a podmioty medyczne

Ministerstwo Zdrowia, które jest odpowiedzialne za przygotowanie projektu zmian, wychodzi naprzeciw także postulatom zgłaszanym przez środowiska medyczne. Zmiany obejmą m.in.:

• automatyczne udostępnienie zawartych w platformie e-zdrowie danych pacjenta lekarzom przyjmującym (praktyka lekarza rodzinnego),
  • rozbudowanie katalogu osób, które zostały objęte receptami pro familae, o osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także o dalszych członków rodziny,
  • danie lekarzowi wolnej ręki przy dokonywaniu wyboru między refundowanymi odpowiednikami w przypadku leków określonych w obwieszczeniu refundacyjnym.

W projekcie przewidziane są także kolejne środki, które zostaną przeznaczone na informatyzację świadczeń opieki zdrowotnej (dodatkowy budżet 2020-2022, wynosić będzie 150 mln zł).
Projekt ustawy przewiduje ponadto:

• wprowadzenie e-recepty transgranicznej (możliwa realizacja recepty w innych krajach UE),
  • zmiany w zasadach wprowadzania rejestrów i wymiany danych pomiędzy Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
  • wraz z wejściem ustawy zakończeniu ulegnie działanie resortu zdrowia odnoszące się do likwidacji obowiązku stosowania pieczątek.

Czytaj także: Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia