Postulaty protestujących medyków. Czego oczekują od rządu? dlaszpitali.plPostulaty protestujących medyków. Czego oczekują od rządu?

Postulaty protestujących medyków. Czego oczekują od rządu?

opm-dlaszpitali-protest-medykow-postulaty

Protest medyków rozpoczął się w sobotę, 11 września. Blisko 40 tysięcy pracowników ochrony zdrowia przemaszerowało przez Warszawę. Obok Kancelarii Premiera powstało Białe Miasteczko 2.0, które nawiązuje do strajku pielęgniarek sprzed 14 lat. Protestujący zapowiadają, że nie opuszczą Miasteczka, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił rządowi 8 postulatów.

1. Natychmiastowa zmiana ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

2. Realny wzrost wycen świadczeń medycznych oraz ryczałtów o 30% oraz dobokaretki w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne o 80% od 1 października 2021 oraz zobowiązanie AOTMiT do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.

3. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarki medyczne, rejestratorki, opiekunowie medyczni) oraz wprowadzenie norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

4. Zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.

5. Stworzenie na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).

6. Rezygnacja stworzenia nowych zawodów medycznym przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych poprzez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzających ich kompetencje.

7. Wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

8. Uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej zawodzie ratownika medycznego i innych zawodach medycznych.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szacunkowe koszty spełnienia postulatów. Wymagane przez medyków zmiany miałyby pochłonąć łącznie 26,05 mld zł w tym roku i 104,7 mld zł w przyszłym roku.

Czytaj też: Protest medyków przeszedł ulicami Warszawy