Polski start-up opracował autorski system wydłużania kończyn dolnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolski start-up opracował autorski system wydłużania kończyn dolnych - dlaszpitali.pl
Reklama

Polski start-up opracował autorski system wydłużania kończyn dolnych

opm-dlaszpitali-polski-startup-opracowal-autorski-system-wydluzania-konczyn-dolnych
fot. iStock

Do niedawna wydłużanie kończyn dolnych odbywało się za pomocą archaicznej dziś metody Ilizarowa polegającej na zamontowaniu w nodze pacjenta zewnętrznego stabilizatora kości. To zabieg nie tylko bardzo bolesny, ale też niosący za sobą bardzo duże ryzyko powikłań, przez co nie znalazł on szerokiego zastosowania w medycynie estetycznej.

Dopiero wynalezienie implantów wewnętrznych otworzyło drogę do spopularyzowania zabiegów wydłużania nóg wykonywanych ze względów estetycznych. Koszt takiej procedury to jednak nawet pół miliona złotych. Dzięki Orthoget – polskiemu start-upowi, który opracował autorski system wydłużania kończyn dolnych – można go zredukować, a sam proces wydłużania nie musi wiązać się z wielomiesięczną hospitalizacją.

Centymetry na miarę szczęścia

Wzrost może być przyczyną wielu kompleksów często wynikających ze stereotypów. Zdaniem naukowców niżsi ludzie – zwłaszcza mężczyźni – mają mniejsze szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego (1), a nawet zdobycie partnerki, ponieważ aż dwie na trzy kobiety oczekują, że ich partner będzie od nich wyższy (2). Ta zależność tłumaczona jest m.in. tym, że wyższe osoby są bardziej pewne siebie, a przez to bardziej popularne wśród otoczenia i często postrzegane jako bardziej atrakcyjne.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ponad tysiąca mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, za idealny wzrost dla mężczyzny uważają oni co najmniej 183 centymetry. To około 5-6 centymetrów więcej niż średnia dla większości krajów Europy. Co więcej, 4 na 10 zapytanych mężczyzn o wzroście 183-185 centymetrów wciąż uważa się za zbyt niskich (3). Przekłada się to na ogólny brak poczucia satysfakcji ze swojego wyglądu.

To dlatego z roku na rok rośnie grupa chętnych gotowych poddać się zabiegowi wydłużania nóg, a najpopularniejsze kliniki w Stanach Zjednoczonych czy Korei Południowej przyjmują tysiące takich pacjentów rocznie. Współczesna medycyna pozwala na wydłużenie kończyn dolnych nawet o kilkanaście centymetrów, jeśli zabieg przeprowadzony będzie zarówno na kości udowej, jak i piszczelowej.

W efekcie, jak wynika z opublikowanego pod koniec zeszłego roku raportu Spherical Insights & Consulting globalna wartość rynku chirurgicznego wydłużania kończyn wzrośnie z 4,1 mld dolarów w 2021 roku do 8,6 mld dol. w roku 2030 (4).

Wrocławski start-up Orthoget chce ze swoim produktem wpisać się ten trend, technologicznie idąc o krok dalej, proponując automatyzację działania implantu oraz wzmocnienie go do tego stopnia, aby proces wydłużania kończyny pozostawał niemalże bez wpływu na życie codzienne pacjenta.

Firma już w przyszłym roku chce wprowadzić na rynek produkt medyczny, jakim jest hybrydowy gwóźdź śródszpikowy z napędem magneto-mechanicznym.

Innowacyjny implant z Wrocławia

Pomysł na Orthoget zrodził się w 2017 r., kiedy zespół wrocławskich naukowców ze specjalistką inżynierii materiałów prof. Dominiką Grygier na czele podjął wyzwanie polegające na stworzeniu polskiego implantu na światowym poziomie, a do tego docelowo tańszego od oferowanych na rynku amerykańskich rozwiązań.

Początkowo nasz zespół był niewielki, ale wystarczający, aby przygotować pierwszy działający prototyp. Obecnie to już kilkanaście osób, w tym konstruktorzy, specjaliści inżynierii biomedycznej, mechatronicy, materiałoznawcy, konsultanci badań klinicznych i osoby zajmujące się procesem certyfikacji – wymienia prof. Dominika Grygier, prezes zarządu Orthoget.

Orthoget jest w przededniu badań klinicznych. W ich ramach zostanie przeprowadzonych 81 implantacji. Równolegle spółka czeka na przyznanie unijnych patentów.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie. Jak zapewnić bezpieczeństwo danych?

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.