Program szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Ocena dlaszpitali.plProgram szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Ocena

Ocena polskiego programu szczepień przeciw COVID-19

opm-dlaszpitali-polski-program-szczepien
fot. iStock

Socjologowie z Łukasiewicz – Centrum Oceny Technologii zajmą się ewaluacją polskiego programu szczepień przeciw COVID-19. Zbadają m.in. takie kwestie jak ocena kampanii przez społeczeństwo czy opinie o przebiegu programu ze strony personelu medycznego. Przedstawią także rekomendacje na dalsze działania w tym zakresie.

Projekt w zasadzie ma oceniać program szczepień w całości. Jedna kwestia to strona społeczna – tutaj ważna jest ocena i programu, i kampanii przez Polaków. Inna to sprawy organizacyjne – opinia o dostawach, organizacji i przebiegu programu ze strony aktorów zaangażowanych w proces (czyli personelu medycznego, dostawców itp.). Ocena społeczna odbędzie się na bazie badań ilościowych (sondaż), a ocena organizacyjna – na bazie dokumentów i wywiadów pogłębionych – wyjaśnili badacze.

Program szczepień do oceny

Badanie przeprowadzają eksperci Łukasiewicz – Centrum Oceny Technologii wraz z naukowcami z Austrian Academy Of Sciences Institute Of Technology Assessment. Ich zdaniem uzyskana wiedza pozwoli na lepsze zaprojektowanie podobnych procesów w przyszłości i uniknięcie błędów oraz problemów, które dotychczas się pojawiły.

Sukces w sytuacji kryzysowej, jaką niewątpliwie jest pandemia koronawirusa, w dużym stopniu zależy od nastawienia społeczeństwa do podejmowanych działań mających na celu zatrzymanie zarazy. Program szczepień to w chwili obecnej jedyne, potwierdzone naukowo, rozwiązanie. Od odpowiedniego jego zakomunikowania zależy czy się uda, czy nie. Przyjrzymy się zatem kampanii społecznej i odbiorowi programu szczepień przez nasze społeczeństwo. To bezcenna wiedza, która będzie bazą do walki z chorobami w przyszłościpodkreślił kierownik badań dr hab. Michał Wróblewski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i badacz Łukasiewicza – Instytutu Oceny Technologii.

Jak podkreślono w informacji, chociaż program szczepień jest już w zaawansowanej fazie, to wyzwania z nim związane pozostaną jeszcze przez dłuższy czas i będą w przyszłości stanowić wyzwanie dla rządzących. – Z uwagi na ryzyko nadejścia kolejnych fal pandemii oraz nadal niski stopień wyszczepienia polskiej populacji, szczepienia z pewnością będą kontynuowane. Być może z takimi pandemiami jak COVID-19 będziemy musieli konfrontować się częściej. W związku z tym wiedza uzyskana w projekcie pozwoli na lepsze zaprojektowanie podobnych procesów w przyszłości i uniknięcie błędów oraz problemów, które dotychczas się pojawiłypodano.

Przebieg badania i wyniki

Roczne prace badawcze prowadzone będą zgodnie z metodami oceny technologii (Technology Assessment) – to zbiór narzędzi naukowych, które pozwalają analizować potencjalne konsekwencje społeczne innowacji (ekonomiczne, prawne, aksjologiczne), jak i systematycznie oceniają wdrażane lub już wdrożone innowacje (w tym przypadku szczepionkę przeciw COVID-19).

W ramach badań przewidziano analizę dokumentów (ustaw, regulaminów, rozporządzeń), analizę przekazów medialnych (w szczególności mediów społecznościowych), wywiady z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w program oraz ogólnopolski sondaż ws. opinii Polaków na temat programu szczepień. Analizom poddane zostaną m.in. takie kwestie jak funkcjonowanie punktów szczepień, współpraca pomiędzy jednostkami centralnymi i samorządowymi oraz cały proces logistyczny związany z łańcuchem dostaw.

Wyniki zostaną przedstawione w formie ogólnodostępnego raportu oraz udostępnione instytucjom publicznym (m.in. Ministerstwu Zdrowia).

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Szczepienia ochronne przeciw COVID-19

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.