Polska spółka otrzymała ponad 800 tys. dolarów na rozwój technologii mRNA - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolska spółka otrzymała ponad 800 tys. dolarów na rozwój technologii mRNA - dlaszpitali.pl
Reklama

Polska spółka otrzymała ponad 800 tys. dolarów na rozwój technologii mRNA

opm-dlaszpitali-polska-spolka-otrzymala-dofinansowanie-na-badania-nad-mrna
fot. iStock

Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów otrzymali na dalszy rozwój autorskiej technologii modyfikacji mRNA badacze ze spółki spin-off UW ExploRNA Therapeutics – przekazało biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego.

ExploRNA Therapeutics jest spółką spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Została założona w 2019 roku przez prof. Jacka Jemielitego, dr hab. Joannę Kowalską i Marka Baranowskiego z UW, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: prof. Jakubem Gołąbem i prof. Dominiką Nowis.

Dofinansowanie w wysokości ponad 813 tys. dolarów z Fundacji Billa i Melindy Gatesów ma być wykorzystane do weryfikacji opracowanej przez badaczy technologii polegającej na modyfikacji końca 5’ mRNA pod kątem jej zastosowań w leczeniu m.in. chorób wirusowych i nowotworowych.

Przyznanie grantu świadczy o tym, że jako spółka spin-off z Polski zostaliśmy zauważeni przez globalną organizację i nasze dotychczasowe wyniki zostały docenione powiedział cytowany w komunikacie UW prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii UW, prezes spółki ExploRNA Therapeutics. Wyraził nadzieję, że jest to pierwszy krok do tego, aby ta technologia modyfikacji mRNA mogła zostać użyta w terapiach mRNA.

Podano, że projekt realizowany we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów będzie trwał 14 miesięcy. W ramach grantu ExploRNA Therapeutics będzie współpracować z kanadyjską firmą Acuitas, która specjalizuje się w produkcji systemów dostarczania leków zawierających kwasy nukleinowe na bazie nanocząstek lipidowych. Dzięki nim – jak podało UW – szczepionki są w stanie wniknąć do komórek organizmu.

Celem spółki jest badanie skuteczności terapeutycznej nowych rozwiązań dotyczących modyfikowanego mRNA i wdrażanie ich w leczeniu. – Technologia modyfikacji mRNA opracowana przez badaczy pozwala zmniejszyć dawkę mRNA w szczepionce, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie skutków ubocznych terapii oraz obniżenie kosztów wytworzenia szczepionki podkreślono w informacji przesłanej przez UW.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Szymon Zdziebłowski

Czytaj też: Przełom w leczeniu zaawansowanego raka piersi

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.