Polscy naukowcy opatentowali szkło, które umożliwi budowę laserów włóknowych do cięcia tkanek - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolscy naukowcy opatentowali szkło, które umożliwi budowę laserów włóknowych do cięcia tkanek - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Polscy naukowcy opatentowali szkło, które umożliwi budowę laserów włóknowych do cięcia tkanek

Z tych światłowodów można stworzyć lasery włóknowe, które znakomicie nadają się do cięcia tkanek ludzkich, gdzie od razu występuje koagulacja, co oznacza dużą precyzję pracyobjaśnia współtwórca wynalazku.

Opatentowane szkło można także zastosować do badania zanieczyszczenia gazów. – Każdy gaz ma pewne pasma absorpcji i tam, gdzie pokryje się emisja tego naszego szkła, bo to są szkła aktywne, które charakteryzują się emisją promieniowania, możemy nałożyć tę emisję na absorpcję gazu i w ten sposób konstruować czujniki gazów, które zanieczyszczają atmosferę – na przykład amoniak – to jest ten zakres spektralnydodaje dr hab. inż. Kochanowicz.

Naukowiec przypomina, że światłowód to konstrukcja optyczna, która propaguje promieniowanie w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia. Nie jest to rurka, chociaż istnieją także światłowody kapilarne. W najprostszym wydaniu nawet pręt szklany może być światłowodem na krótką odległość.

Badacze przewidywali, jakie domieszki do szkła mogą uczynić je użytecznymi do emisji promieniowania podczerwonego w zakładanym zakresie fal. W informacji prasowej podkreślają, że tlenek tytanu – jedna z głównych domieszek – jest dostępny bez problemu. Prace prowadzono w komorach beztlenowych. Naukowcy badali właściwości optyczne, termiczne, strukturalne wielu składów. Wybrali szkło optymalne pod kątem i właściwości optycznych i termicznych, które pozwalają na przetwarzanie go w światłowody. PB odpowiadało za część światłowodową, AGH za część strukturalną, a chemicy z UŚ za projektowanie szkieł.

Współtwórcami wynalazku są: prof. dr hab. Wojciech Pisarski z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. inż. Joanna Agnieszka Pisarska z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, oraz prof. dr hab. Dominik Jacek Dorosz z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.