Pierwsze zabiegi z użyciem robota da Vinci na Podkarpaciu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsze zabiegi z użyciem robota da Vinci na Podkarpaciu - dlaszpitali.pl
Reklama

Pierwsze zabiegi z użyciem robota da Vinci na Podkarpaciu

opm-dlaszpitali-pierwsze-zabiegi-z-uzyciem-robota-da-vinci-na-podkarpaciu
fot. materiały prasowe

W Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie przeprowadzono dwie pierwsze w regionie operacje przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Operacje przeprowadził dr n. med. Paweł Wisz, wybitny specjalista w zakresie urologii robotycznej. Na potrzeby operacji robotycznych w tej części kraju powstało Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej.

Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej to już 15 autoryzowany ośrodek wykorzystujący robota da Vinci. Dzięki temu liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście da Vinci dynamicznie rośnie. W I kw. 2021 r., pomimo pandemii, polskie ośrodki zrealizowały 415 zabiegów, o 57% więcej niż rok wcześniej! Od połowy 2020 r. systematycznie zwiększa się liczba zabiegów wykonywanych w placówkach publicznych. Sprowadzony do Rzeszowa system da Vinci, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Partnerem Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej jest krakowska Grupa NEO Hospital.

Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów, szczególnie tych z najcięższymi chorobami nowotworowymi, a dla środowiska akademickiego unikalną możliwość prowadzenia programów badawczo-naukowych na bazie działalności leczniczej prowadzonej przez szpital. To również szansa aby kształcić przyszłych lekarzy i kadry medyczne w oparciu o najnowocześniejsze techniki dydaktyczne, np. o systemy wirtualnej rzeczywistości i symulatory – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie – Cieszymy się, że dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego partnera możemy skrócić czas dochodzenia naszego ośrodka do pełnej efektywności. Od pierwszego dnia jesteśmy przygotowani do wykonywania zabiegów na światowym poziomie.

Według szacunków Intuitive, systemy da Vinci mogą znaleźć zastosowanie w ok. 30% z 20 mln rokrocznie wykonywanych na całym świecie operacji w tkankach miękkich w obrębie jamy brzusznej.

Popularyzacji zabiegów ze wsparciem robotów będą sprzyjać m.in. rosnące obciążenie służby zdrowia związane m.in. ze starzeniem się społeczeństw i chorobami cywilizacyjnymi, motywujące do stosowania technologii skracających czas hospitalizacji i rekonwalescencji, rosnące znaczenie bezpieczeństwa i ergonomii pracy kadry medycznej oraz zmiana modelu kształcenia lekarzy w kierunku umiejętności operowania w asyście robota jako standardu edukacyjnego mówi dr n. med. Paweł Wisz, który przeprowadził pierwsze zabiegi w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej.

Czytaj też: Innowacyjne zabiegi onkologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.