Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca - dlaszpitali.pl

Pierwsze w Polsce Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca

opm-4-2019-Pierwsze-w-Polsce-Centrum-Diagnostyki-i-Leczenia-Raka-Pluca

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny powołały Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca (tzw. Lung Cancer Unit). Jest to pierwsze takie Centrum w Polsce.

Jednostka dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym, zatrudniającym zespół doświadczonych specjalistów, a także zapewniającym pełny dostęp do wszystkich metod, jakie potrzebne są do rozpoznania i leczenia raka płuca. Rak płuc wciąż pozostaje główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów na całym świecie. Mimo wdrożenia leczenia, dłużej niż pięć lat przeżywa mniej niż 20% pacjentów. Wpływ na taki stan rzeczy ma głównie późna zgłaszalność chorych do lekarza i wynikający z tego poziom zaawansowania choroby, który uniemożliwia wykonanie zabiegu operacyjnego.

Potwierdzenie raka płuca wymaga szeregu skomplikowanych metod chirurgicznych oraz zaangażowania specjalistów z dziedziny radiologii, patomorfologii, radioterapii. W modelu tradycyjnym na każdym z tych kroków pacjent i odpowiedzialność za opiekę są przekazywane kolejnemu lekarzowi, co powoduje, że proces diagnostyczny jest powolny, fragmentaryczny, jak i słabo skoordynowany, zaś w przypadku podejrzenia raka płuca do postawienia diagnozy upływają bardzo często długie miesiące.

Dzięki powstałemu Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuca, możliwa jest współpraca specjalistów różnych specjalizacji. Metody leczenia są ustalane na posiedzeniach konsylium wielospecjalistycznego, a nie jednoosobowego. Pierwotny model klinicznej ścieżki „diagnostyczno-terapeutycznej” został opracowany przez specjalistów – badaczy zatrudnionych w projekcie naukowym UM w Białymstoku MOBIT, będących jednocześnie pracownikami USK.(KR)

Czytaj także: Innowacyjne metody wykorzystywane w radioterapii