Pieniądze na zdrowie w 2025 r. Projekt planu finansowego NFZ - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPieniądze na zdrowie w 2025 r. Projekt planu finansowego NFZ - dlaszpitali.pl

Pieniądze na zdrowie w 2025 r. NFZ przygotował projekt planu finansowego

opm-dlaszpitali-planu-finansowego

Ponad 183,6 mld zł zaplanował Narodowy Fundusz Zdrowia w 2025 r. na koszty świadczeń medycznych. To o 26 mld zł więcej niż w tym roku1. Wyższe będą też przyszłoroczne wpływy do NFZ ze składki zdrowotnej. Te szacowane są na poziomie ponad 173 mld zł, czyli o blisko 20 mld zł więcej niż w 2024 r.

Projekt planu finansowego NFZ 1 lipca trafił do Rady Funduszu oraz sejmowych komisji zdrowia i finansów publicznych. Opinie rady i komisji są niezbędne w procedurze akceptacji dokumentu. Projekt przygotowuje prezes NFZ. Plan jest dokumentem rocznym, który określa, jakim budżetem na dany rok będzie dysponował Fundusz i jak zagospodaruje środki ubezpieczonych na zdrowie.

Jak powstanie plan finansowy NFZ?

Po stronie przychodów projektu planu finansowego bierze się pod uwagę przede wszystkim wskaźniki makroekonomiczne, w tym dotyczące dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia w gospodarce narodowej i w sektorze przedsiębiorstw, które pokazują kondycję gospodarki. Projekt planu finansowego jest więc oparty m.in. o szacunki dotyczące środków, które wpłyną do NFZ ze składki zdrowotnej oraz informacje o dotacjach z budżetu państwa. Łącznie do opracowania projektu planu finansowego NFZ służy ponad 20 wskaźników i liczne prognozy.

Ile pieniędzy na zdrowie w 2025 r.?

Projekt planu finansowego NFZ na przyszły rok zakłada m.in. wzrost środków na zdrowie. Zaplanowane koszty świadczeń medycznych przekraczają 183,6 mld zł. To oznacza, że pieniędzy w projekcie planu jest więcej w odniesieniu do tego roku. Konkretnie o 26 mld zł.

Z tej puli przewidziano środki m.in. na2:

• podstawową opiekę zdrowotną: blisko 20 mld zł (wzrost o 12,5% do 2024 r.),
  • ambulatoryjną opiekę specjalistyczną: ponad 16,7 mld zł (wzrost o 11,6% do 2024 r.),
  • leczenie szpitalne: 95,8 mld zł (wzrost o 22% do 2024 r.),
  • refundację leków: ponad 12 mld zł (wzrost o 22% do 2024 r.),
  • opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień: ponad 6 mld zł (wzrost o 10,1% do 2024 r.).

Jednocześnie utrzymanie samego Funduszu to 0,8% całego budżetu, który jest do dyspozycji NFZ.

Wyższa dotacja z budżetu państwa

Do budżetu, którym będzie dysponował Fundusz w przyszłym roku, wejdą również środki z budżetu państwa. Sama dotacja budżetowa dla NFZ nie jest niczym nowym. Natomiast udział tych środków w budżecie NFZ jest różny, w zależności od roku. W 2025 r. dotacja z budżetu państwa wyniesie 18,3 mld zł.

Projekt planu finansowego przygotowany, co dalej?

Prezes NFZ przekazał projekt planu finansowego do Sejmu i Rady NFZ. Teraz zajmą się nim komisje zdrowia i finansów publicznych, a także Rada Funduszu. Ich opinia jest niezbędna do zatwierdzenia dokumentu. Ostatecznie plan, aby mógł obowiązywać, musi uzyskać akceptację ze strony ministrów zdrowia i finansów.

1. Na podstawie porównania pierwotnego planu finansowego NFZ na 2024 r. z projektem planu finansowego NFZ za 2025 r. ↩︎
  2. Dane z uwzględnieniem środków z rezerwy migracyjnej. ↩︎

Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia