Piąta sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia" - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPiąta sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia" - dlaszpitali.pl
Reklama

Piąta sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”

opm-dlaszpitali-zarzadzanie-aparatura-medyczna
V sesja zajęć „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia” w nowej siedzibie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Zarządzanie procesami eksploatacji aparatury medycznej, zwłaszcza w odniesieniu do zaawansowanych urządzeń diagnostyczno – zabiegowych, to temat przewodni piątej sesji studiów podyplomowych z optymalizacji zarządzania aparaturą medyczną, jaka odbyła się na terenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (NSSU).

opm-dlaszpitali-zarzadzanie-aparatura-medyczna-v-sesja-zajec
Marek Piotrowski podczas V sesji zajęć „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”

Wybór miejsca był nieprzypadkowy, gdyż zlokalizowane są tam pracownie wyposażone w supernowoczesny sprzęt do radioterapii, w postaci noża cybernetycznego oraz aparatu do tomoterapii oraz zapewniający ich bezpieczną eksploatację Zakład Fizyki Medycznej i Ochrony Radiologicznej. To właśnie prezentacja optymalnej struktury (personalnej i aparaturowej) zakładów radiologii i diagnostyki obrazowej oraz zakładów radioterapii onkologicznej, uzupełniona o informacje dotyczące aktualnych aktów prawnych jako podstawy funkcjonowania urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące, rozpoczęły bieżącą sesję. Zarządzanie tymi zagadnieniami to nie tylko znajomość ustawy Prawo Atomowe, to także inne, liczne akty prawne regulujące działalność w tej dziedzinie i przede wszystkim praktyka oraz doświadczenie, niezbędne w kontaktach zarówno z użytkownikami, ale i instytucjami uprawnionymi do kontroli i nadzoru.

Wykłady te były także doskonałą podstawą do zajęć praktycznych przeprowadzonych w partnerstwie z firmą TMS, dostawcą i serwisem wyżej wymienionych systemów. Nowoczesne i coraz bardziej bezpieczne metody napromieniania realizowane z wykorzystaniem obu urządzeń (coraz większe zdolności adaptacyjne, coraz większa wszechstronność systemów, personalizacja procedur, wykorzystywanie sztucznej inteligencji, duża reaktywność na czynniki zachodzące już w trakcie badania) połączone z możliwościami ruchowymi ramienia robotycznego jakim dysponuje nóż cybernetyczny, zrobiły na słuchaczach ogromne wrażenie, będąc asumptem do dyskusji nad błyskawicznie postępującym rozwojem technik w tej dziedzinie. Były też kolejnym dowodem na tezę, że nawet najbardziej rozbudowane prezentacje czy schematy blokowe nie wytrzymują porównania z bezpośrednim kontaktem z omawianą technologią. Nie zabrakło również podstaw teoretycznych dotyczących analityki eksploatacji urządzeń medycznych, a elementem utrwalającym wiedzę z zakresu tworzenia i interpretacji krzywych awaryjności, współczynników opisujących stan sprawności urządzeń medycznych i innych sparametryzowanych pojęć był, zaliczony przez wszystkich uczestników, test podsumowujący tą część programu.

Podczas zajęć poruszono także problematykę szeroko rozumianych podstaw technologii medycznych, czyli projektowania i wyposażania zakładów wyposażonych w tego typu aparaturę medyczną z uwzględnieniem ekonomicznych aspektów rozwijania zakładów radiologii i radioterapii onkologicznej w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych. Swoiste „koncesjonowanie” tego typu działalności ma bowiem swój sens, gdyż dostęp do tych technologii jest trudny z uwagi na ich wysoki koszt zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji. Wydaje się jednak, że po tak dużej dawce wiedzy słuchacze opisanych wyżej zajęć staną się w tej dziedzinie dobrej klasy specjalistami!

Marek Piotrowski, redaktor naczelny OPM

Czytaj też: Czwarta sesja zajęć studiów podyplomowych „Optymalizacja zarządzania aparaturą medyczną w jednostkach ochrony zdrowia”

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.