Ubezpieczenie od zarażenia koronawirusem a personel... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUbezpieczenie od zarażenia koronawirusem a personel... - dlaszpitali.pl

Personel medyczny i ubezpieczenie od zarażenia koronawirusem

OPM_3_20_SPRZET_MEDYCZNY_W_OBLICZU_PANDEMII

W związku ze wzmożoną zachorowalnością na COVID-19 personel medyczny apeluje, by rząd zapewnił im ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, 17% wszystkich wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce stanowią pracownicy medyczni. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

Ubezpieczenie dla wszystkich

Samorządy zawodów medycznych zaapelowały do premiera w sprawie zapewnienia na koszt państwa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków personelu medycznego, udzielającego wszelkich świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii. Ubezpieczenie obejmowałoby przypadki zakażenia koronawirusem, doznania uszczerbku na zdrowiu bądź poniesienia śmierci w następstwie zakażenia.

Obecnie ubezpieczeniem są objęci jedynie pracownicy szpitali zakaźnych. Nie można zapominać, że ryzyko zachorowania na COVID-19 personelu medycznego udzielającego świadczeń zdrowotnych w innych podmiotach wykonujących działalność leczniczą jest tożsame z tym, jakie istnieje w placówkach zakaźnych. Epidemia się rozszerza, a zakażenia przebiegają bezobjawowo u zdecydowanej większości osób.

Jak podkreślają przedstawiciele organów medycznych, w obliczu trwającej epidemii warunkiem priorytetowym w celu zagwarantowania bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa jest konieczność zapewnienia ciągłej opieki medycznej w ramach systemu ochrony zdrowia i słuszne zabezpieczenie finansowe personelu medycznego oraz ich rodzin na wypadek zakażenia bądź śmierci będącej jego następstwem.

Czytaj także: Wybuch COVID-19 w Chinach wpływa na służbę zdrowia na całym świecie