Pakiet dla Młodych od MZ. Czy zachęci do studiowania medycyny? dlaszpitali.plPakiet dla Młodych od MZ. Czy zachęci do studiowania medycyny?

MZ pracuje nad Pakietem dla Młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny

opm-dlaszpitali-pakiet-dla-mlodych-czy-zacheci-do-studiowania-medycyny

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad Pakietem dla Młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i nabycia praktycznych umiejętności przed pójściem na specjalizację – powiedział wiceminister Piotr Bromber w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

W czasie środowego posiedzenia Komisja Zdrowia rozpatrzyła informacje wiceministra zdrowia na temat kształcenia lekarzy, zmian w programie i organizacji studiów oraz zasad specjalizacji i pozyskiwania akredytacji.

Ogólna liczba studentów na kierunku lekarskim wynosi przeszło 39 tys., w tym na uczelniach publicznych 37 tys., z tego na uczelniach bezpłatnych kształci się ponad 25 tys. studentów powiedział Bromber. Zaznaczył, że od roku 2015 liczba studentów wzrosła o 7 tys. 740.

Bromber powiedział, że MZ przygotowało dla studentów tzw. „Pakiet dla Młodych”, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, a podczas jej studiowania ułatwiać tę ścieżkę. Wyjaśnił, że pakiet składa się z pięciu elementów. – Jednym z nich jest kredyt dla studentów, którego uruchomienie zakładamy jeszcze w tym roku zapowiedział wiceminister zdrowia. Poinformował, że została podpisana umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. – Zakładamy, że pod koniec maja jeden z banków komercyjnych, z którym toczą się rozmowy, zatwierdzi produkt i ruszy akcja informacyjna i promocyjnadodał Bromber.

„Pakiet dla Młodych” zakłada również zmiany w standardach kształcenia. Interdyscyplinarny zespół, który zajął się tym tematem, zakończył prace przedkładając je MEiN, który pracuje nad przygotowaniem stosownego rozporządzeniazapowiedział wiceminister. Dodał, że pakiet obejmuje także projekt „Praca dla studenta”, który zakłada dodatkowe fakultatywne szkolenia i produkt „Młody Dydaktyk”, poprzez który MZ chce zachęcić młodych do pracy dydaktycznej.

Wiceminister zdrowia powiedział, że w ramach zwiększania kompetencji i umiejętności tzw. miękkich, czyli komunikacji z pacjentem i między zawodami, radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością oraz pozyskiwania grantów na działalność naukową, przygotowano trzy moduły. – Pierwszy, dotyczący komunikacji, realizowany jest przez zajęcia fakultatywne. Zajęciami z radzenia sobie ze stresem i odpowiedzialnością zawodową ma zająć się Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, zaś grantami Agencja Badań Medycznychwyjaśnił Bromber.

Zaznaczył, że zwiększenie liczby studentów na kierunkach medycznych wymaga poszerzenia kadry naukowej. – Pracujemy nad systemem zachęt do pozostania na uczelni i prowadzenia zajęć dydaktycznych nie tylko po zakończeniu studiów, ale nawet już w ich trakcie powiedział Bromber. Wspomniał, że rozważana jest możliwość, aby studenci szóstego roku mogli prowadzić zajęcia z kolegami z młodszych lat.

Zaznaczył, że „Pakiet dla Młodych” ma stworzyć ludziom młodym lepsze perspektywy do startu w zawodzie oraz upraktycznienie studiów. Powiedział, że w tym celu przesunięto liczbę godzin z przedmiotów teoretycznych na rzecz przedmiotów praktycznych.

Jest plan wprowadzenia obowiązkowego egzaminu praktycznego na szóstym roku studiówpowiedział Bromber. Wiceminister zapowiedział, że planowane są także zmiany kształcenia podyplomowego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Sejm uchwalił podwyżki płac dla medyków. Zmiany już od lipca