Organizacje pacjenckie ważne dla tworzenia systemu ochrony zdrowia

Organizacje pacjenckie ważne dla tworzenia systemu ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-organizacje-pacjenckie
fot. materiały prasowe

7 października odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespółu ds. Kardiologii. W czasie dyskusji pacjentów, ekspertów i polityków poruszono kwestię opieki kardiologicznej w Polsce, istotnej roli organizacji pacjenckich w działaniach na rzecz zmian w zakresie kardiologii, a także znaczenie podejmowania wspólnych działań przez organizacje pacjenckie.

O tym, jak ważna w systemie ochrony zdrowia jest opieka kardiologiczna przypomniała Agnieszka Wołczenko, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”: – Pacjenci kardiologiczni stanowią nadal największą grupę chorych w Polsce, a niestety nasze problemy nie maleją. Wciąż najwięcej zgonów odnotowuje się z przyczyn sercowo-naczyniowych, dlatego tak ważna jest możliwość przedstawienia na forum publicznym naszych problemów, potrzeb, oczekiwań, jak również rozwiązań i rekomendacji, jakie naszym zdaniem można rozważyć, aby los Pacjentów kardiologiczno-naczyniowych uległ znaczącej poprawie.

Dyskusję dotyczącą roli pacjentów w procesie leczenia otworzyła prezentacja gościa specjalnego – Neia Johnsona na temat Global Heart Hub, międzynarodowej platformy zrzeszającej krajowe organizacje pacjenckie zajmujące się chorobami sercowo-naczyniowymi. Jego wystąpienie rozpoczęło dyskusję na temat skutecznego przedstawiania potrzeb pacjentów kardiologicznych na forum publicznym, a jako przykład dobrych praktyk w tym zakresie przytoczono Porozumienie Organizacji Kardiologicznych. Według zgromadzonych ekspertów, konsolidacja organizacji pacjenckich w większe podmioty zwiększa siłę głosu pacjentów.

Współpraca organizacji pacjenckich jest szczególnie istotną, ponieważ pacjenci zrzeszeni w organizacjach z obszaru kardiologii posiadają nie tylko szczegółową wiedzę na temat wyzwań i barier, z którymi mierzą się na co dzień, ale też są w stanie wskazać, które z proponowanych projektów należy rozwijać. Dzięki własnym doświadczeniom są świadomi, które z rozwiązań systemowych spełniają swą rolę, a które wymagają naprawy lub zmian.

Czytaj więcej: Nowy Zarząd Sekcji Rytmu Serca PTK rozpoczął działalność

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.