Wszczepienie innowacyjnego implantu "custom made"... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWszczepienie innowacyjnego implantu "custom made"... - dlaszpitali.pl
Reklama

Poznań: innowacyjna operacja wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego

opm-innowacyjna-operacja-implant-custom-made

W dniu 25 listopada 2019r. w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przeprowadzona zostanie innowacyjna operacja wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego z zastosowaniem implantu „custom made”, tj. implantu zaprojektowanego i wykonanego specjalnie dla danego pacjenta.

Zabieg zostanie przeprowadzony przez zespół Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii, kierowanej przez prof. dr hab. med. Jacka Kruczyńskiego. Operację 30 letniej pacjentki, chorującej na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, przeprowadzi dr n. med. Waldemar Woźniak – specjalista w ortopedii i traumatologii narządu ruchu,
w asyście prof. dr hab. med. Jacka Kruczyńskiego oraz lek. Sławomira Michalaka. Mając na względzie małorosłość pacjentki, której konsekwencją są małe rozmiary układu kostno-stawowego, niemożliwym okazało się użycie powszechnie stosowanych implantów standardowych.

W wyniku współpracy dra n. med. Waldemara Woźniaka z inżynierem firmy Stanmore Implants z Wielkiej Brytanii, na podstawie pogłębionej diagnostyki, w tym badań radiologicznych (tomografii komputerowej, RTG oraz rezonansu magnetycznego) powstał projekt, a następnie implant stawu kolanowego „custom made” oraz narzędzia „custom made”, przy pomocy których implant zostanie wszczepiony.

Czytaj także: Implantologia: druk 3D w medycynie

Sama operacja wszczepienia endoprotezoplastyki stawu kolanowego polega na wymianie powierzchni stawowych i zastąpieniu ich implantami metalowymi, co prowadzi do poprawy osi kończyny i odzyskania prawidłowego balansu więzadłowego stawu kolanowego.

Zabiegi z zastosowaniem implantu „custom made” najczęściej stosuje się w przypadkach onkologicznych, gdzie zachodzi konieczność zastąpienia zniszczonej procesem kości dużym implantem. W tym przypadku wyzwaniem zarówno dla lekarzy jak i konstruktorów była konieczność zastosowania implantu niestandardowego – bardzo małej wielkości.

Po zakończeniu leczenia operacyjnego i rehabilitacji, pacjentka, która obecnie porusza się korzystając z kul pachowych oraz wózka inwalidzkiego odzyska pełną sprawność w poruszaniu się.

Z uwagi na deformację obu stawów kolanowych pacjentki zabieg zaplanowano dwuetapowo, z czego druga operacja odbędzie się w ciągu 2 miesięcy.

Źródło: mat. prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.