Olsztyn: Nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy miednicy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOlsztyn: Nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy miednicy - dlaszpitali.pl

Olsztyn: Nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy miednicy

opm-dlaszpitali-olsztyn-nowatorska-operacja-endoprotezy

Lekarze ze Szpitala MSWiA w Olsztynie wykonali zabieg wszczepienia endoprotezy typu custom made. Spersonalizowana proteza miednicy została wykonana w Niemczech na podstawie badania tomografii komputerowej.

Nowatorski zabieg wszczepienia endoprotezy miednicy został przeprowadzony u pacjenta z destrukcją panewki stawu biodrowego.

W idealnie dopasowanym do budowy kości pacjenta implancie odwzorowano powierzchnie stawowe biodra oraz fizjologiczny ruch stawu z maksymalnie osiągalną dokładnością. To kolejna tego typu operacja, ale zdecydowanie najbardziej rozległa, wykonana samodzielnie przez lekarzy-specjalistów z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu ze Szpitala MSWiA w Olsztynie – poinformowała placówka.

Nowatorska operacja w olsztyńskim szpitalu

Operację przeprowadził zespół lekarzy pod kierunkiem dra n. med. Zbigniewa Żęgoty – kierującego Oddziałem Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu.

Implanty custom-made, czyli „szyte na miarę”, projektowane z myślą o potrzebach konkretnego pacjenta, stają się alternatywą dla klasycznych protez. Charakteryzują się lepszymi właściwościami biomechanicznymi. Ich zastosowanie wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia powikłań. Niekiedy są one jedyną opcją dla pacjentów ze znacznymi ubytkami kostnymi i chorobami onkologicznymi. Wiele niepowodzeń w całkowitej wymianie stawów wiąże się z niedopasowaniem protezy do kości. Przygotowanie indywidualnego implantu to kompleksowa procedura, która wymaga precyzji i ścisłej współpracy chirurga i inżyniera – przekazał szpital.

Źródło: Szpital MSWiA w Olsztynie

Czytaj też: Na WUM ruszył program transplantacji płuc. Pierwszy przeszczep już się odbył