Od października w Bielsku-Białej rusza kierunek lekarski - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOd października w Bielsku-Białej rusza kierunek lekarski - dlaszpitali.pl

Od października w Bielsku-Białej rusza kierunek lekarski

opm-dlaszpitali-bielsko-biala-kierunek-lekarski

Minister edukacji i nauki wydał decyzję pozwalającą na utworzenie w Bielsku-Białej studiów magisterskich na kierunku lekarskim, które będą prowadzone przez Śląski Uniwersytet Medyczny – oznajmił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

We wtorek dowiedzieliśmy się, że miejscowa Akademia Techniczno-Humanistyczna od 1 września stanie się Uniwersytetem Bielsko-Bialskim. (…) Dziś druga dobra wiadomość: powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. (…) Bielsko-Biała staje się miastem uniwersyteckim powiedział minister Grzegorz Puda.

Jak podkreślił, dla wielu młodych osób z Bielska-Białej i Podbeskidzia, to szansa na pozostanie w małej ojczyźnie. – Ci, którzy chcą w przyszłości zostać lekarzami, nie będą musieli już wyjeżdżać do Katowic, Zabrza czy innego dużego ośrodka akademickiego. Nie będą musieli nadwerężać więzów rodzinnych. Będą mogli pozostać w swojej małej ojczyźnie, tu się kształcić, a potem – mam wielką nadzieję – tutaj podjąć pracę, żyć i współtworzyć lokalną społeczność, wzmacniać nasz regionpodkreślił Grzegorz Puda.

Minister podczas piątkowej uroczystości w bielskiej placówce zamiejscowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał przedstawicielom uczelni dokument – podpisany przez szefa MEiN Przemysława Czarnka – o zgodzie na utworzenie od najbliższego roku akademickiego jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w Bielsku-Białej.

Zdaniem wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza, marzeniem nie tylko bielszczan, ale też mieszkańców Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego, było utworzenie wydziału lekarskiego w Bielsku-Białej. – Marzenia się spełnią się: 9 października w bielskim Teatrze Polskim będzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego tej uczelnipowiedział.

Bielska uczenia rozpoczęła już nabór na pierwszy rok. Przygotowano 51 miejsc w trybie stacjonarnym i 24 w niestacjonarnym. Prof. Edward Wylegała, prorektor śląskiej uczelni medycznej do spraw rozwoju i transferu technologii, powiedział PAP, że rekrutacja potrwa jeszcze około 2-3 tygodni. – Mieliśmy 14 kandydatów na jedno miejsce. W Katowicach mieliśmy dziewięciu na jedno miejsce. Cieszymy się bardzo, bo to potwierdza, że było warto. To są ludzie nie tylko z Bielska-Białej i okolicy, ale też z innych rejonów krajupoinformował PAP prof. Wylęgała.

Czytaj też: Kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej. Uczelnia złożyła wniosek do MEiN