Ochrona przed chorobami zakaźnymi w sytuacji kryzysu uchodźczego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOchrona przed chorobami zakaźnymi w sytuacji kryzysu uchodźczego - dlaszpitali.pl

Ochrona przed chorobami zakaźnymi w sytuacji kryzysu uchodźczego

opm-dlaszpitali-ochrona-przed-chorobami-zakaznymi-w-sytuacji-kryzysu-uchodzczego
fot. iStock

W sytuacji kryzysu humanitarnego i uchodźczego palące staje się zapewnienie jak najlepszej ochrony przed chorobami, w tym COVID-19. Ważne, aby zarówno osoby pomagające, jak i uchodźcy, byli zaszczepieni. Uchodźcom należy zapewnić też dostęp do maseczek i środków dezynfekcji – piszą naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.

Naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN przypominają, że wirus SARS-CoV-2 z łatwością pokonuje granice sąsiadujących ze sobą krajów. – W czasie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę to stwierdzenie nabiera jeszcze większego znaczeniapiszą eksperci w 30. stanowisku, opublikowanym na stronie internetowej Akademii.

Apel naukowców

Jak podkreślają, obecnie mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym na dużą skalę, a zadaniem priorytetowym teraz jest zapewnić osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy jak najlepszą pomoc.

Piszemy ten apel wiedząc, że aktywne są różne ośrodki, także pochodzące z Rosji, które próbują wzbudzać niechęć, a nawet panikę wobec akcji przyjmowania uchodźców, często szermując argumentami epidemicznymi. Nie ulegajmy tej propagandzie! Najlepszą ku temu metodą jest postawa racjonalna: namawianie do zachowań prozdrowotnych, w tym do szczepień. Dlatego, choć z pewnym wahaniem, to upubliczniamy nasze stanowisko. Pozostajemy ufni, że zostanie ono odczytane zgodnie z naszą intencją, którą jest zwrócenie uwagi na to, że kryzys humanitarny nie zakończył niestety kryzysu pandemii COVID-19 i że teraz musimy się troszczyć również o osoby, które w Polsce gościmypiszą autorzy komunikatu.

Przypominają, że w Polsce nadal diagnozuje się codziennie kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i prawie 200 zgonów chorych na COVID-19. Jeśli chodzi o obecną liczbę zgonów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, to – argumentują członkowie zespołu – jesteśmy w ścisłej czołówce na świecie. Postęp szczepień przeciw COVID-19 w Polsce jest nadal bardzo powolny i jedynie 30 proc. populacji dorosłych jest obecnie zaszczepionych tzw. boosterem, choć trzeba zaznaczyć, że osoby niezaszczepione w większości już przynajmniej raz chorowały na COVID-19.

Czytaj też: Rekompensata za działania niepożądane po szczepieniu. Warunki otrzymania

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.