Ochrona przed chorobami zakaźnymi w sytuacji kryzysu uchodźczego
W sytuacji kryzysu humanitarnego i uchodźczego palące staje się zapewnienie jak najlepszej ochrony przed chorobami, w tym COVID-19. Ważne, aby zarówno osoby pomagające, jak i uchodźcy, byli zaszczepieni. Uchodźcom należy zapewnić też dostęp do maseczek i środków dezynfekcji – piszą naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Naukowcy z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN przypominają, że wirus SARS-CoV-2 z łatwością pokonuje granice sąsiadujących ze sobą krajów. – W czasie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę to stwierdzenie nabiera jeszcze większego znaczenia – piszą eksperci w 30. stanowisku, opublikowanym na stronie internetowej Akademii.
Apel naukowców
Jak podkreślają, obecnie mamy do czynienia z kryzysem humanitarnym na dużą skalę, a zadaniem priorytetowym teraz jest zapewnić osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy jak najlepszą pomoc.
– Piszemy ten apel wiedząc, że aktywne są różne ośrodki, także pochodzące z Rosji, które próbują wzbudzać niechęć, a nawet panikę wobec akcji przyjmowania uchodźców, często szermując argumentami epidemicznymi. Nie ulegajmy tej propagandzie! Najlepszą ku temu metodą jest postawa racjonalna: namawianie do zachowań prozdrowotnych, w tym do szczepień. Dlatego, choć z pewnym wahaniem, to upubliczniamy nasze stanowisko. Pozostajemy ufni, że zostanie ono odczytane zgodnie z naszą intencją, którą jest zwrócenie uwagi na to, że kryzys humanitarny nie zakończył niestety kryzysu pandemii COVID-19 i że teraz musimy się troszczyć również o osoby, które w Polsce gościmy – piszą autorzy komunikatu.
Przypominają, że w Polsce nadal diagnozuje się codziennie kilkanaście tysięcy nowych zakażeń i prawie 200 zgonów chorych na COVID-19. Jeśli chodzi o obecną liczbę zgonów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców, to – argumentują członkowie zespołu – jesteśmy w ścisłej czołówce na świecie. Postęp szczepień przeciw COVID-19 w Polsce jest nadal bardzo powolny i jedynie 30 proc. populacji dorosłych jest obecnie zaszczepionych tzw. boosterem, choć trzeba zaznaczyć, że osoby niezaszczepione w większości już przynajmniej raz chorowały na COVID-19.
Czytaj też: Rekompensata za działania niepożądane po szczepieniu. Warunki otrzymania