NRL komentuje ustawę o minimalnych wynagrodzeniach dlaszpitali.plNRL komentuje ustawę o minimalnych wynagrodzeniach

Naczelna Rada Lekarska komentuje ustawę o minimalnych wynagrodzeniach

opm-dlaszpitali-jakie-terapie-wybieraja-pacjenci-ze-stwardnieniem-rozsianym

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowało oświadczenie w sprawie zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W oświadczeniu czytamy, że Prezydium NRL „w sposób zdecydowany popiera inne grupy zawodowe w słusznych dążeniach do podwyższenia współczynników pracy, w oparciu o które obliczane jest najniższe wynagrodzenie zasadnicze osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

NRL twierdzi, że „ustawa w brzmieniu przyjętym przez Sejm w dniu 25 maja 2022 r. nie odpowiada słusznym oczekiwaniom płacowym wielu środowisk medycznych, a w szczególności przyjętym przez Krajowy Zjazd Lekarzy postulatom środowiska lekarskiego”. Prezydium podkreśla, że na ten moment współczynniki wynagrodzenia lekarzy w Polsce w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia są jednymi z najniższych w całej UE. Dalej czytamy: „Środowisko lekarskie nie spodziewa się natychmiastowego wzrostu płac do 3 średnich krajowych dla lekarza specjalisty i 2 średnich dla lekarza bez specjalizacji, ale oczekuje, że ustawa powinna gwarantować stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarzy, aż do osiągnięcia tego poziomu. Celem tych postulatów jest zracjonalizowanie trybu pracy lekarzy, co w sposób oczywisty przełoży się na bezpieczeństwo leczenia, a tym samym poprawę opieki nad pacjentem”.

Źródło: nil.org.pl

Czytaj też: Rewolucja w POZ. Jakie zmiany zaplanował rząd?