Nowy budynek onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowy budynek onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu - dlaszpitali.pl

Nowy budynek onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu

opm-dlaszpitali-nowy-budynek-onkologii-dziecej-w-spzitalu-klinicznym-w-poznaniu
fot. iStock

Otwarto nowy budynek onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Ponad dwie trzecie kosztów inwestycji sfinansowano z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.

Budowa otwartego 4 października nowego pawilonu szpitala, do którego jeszcze w październiku mają się przenieść dwa oddziały onkologii i hematologii dziecięcej, kosztowała łącznie ponad 31 mln zł. Ponad 21 mln zł z tej kwoty, z funduszy unijnych, zapewnił samorząd województwa wielkopolskiego, a dotacja z budżetu państwa wyniosła blisko 9 mln zł. Kolejne wsparcie, m.in. na pokrycie dodatkowych kosztów realizacji inwestycji zapewniły fundacje DKMS i „Dzieciaki Chojraki”.

Nowa siedziba onkologii dziecęcej

Nowe skrzydło szpitala przeznaczone dla dziecięcej onkologii ma powierzchnię ponad 3,3 tys. m kw. Jest w nim miejsce zarówno dla dwóch istniejących już oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej oraz dla pracowni patomorfologii, pracowni immunologii hematologicznej, pracowni leku cytostatycznego, a także poradni onkologicznej.

W posiadającym trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną obiekcie powstały także: gabinet znieczuleń ogólnych, stanowisko opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinety do prowadzenia wsparcia psychologicznego, sala rehabilitacyjna, świetlice dla dzieci, zaplecze socjalne dla rodziców i opiekunów oraz sala seminaryjna. W budynku dla małych pacjentów i ich rodziców powstały dwuosobowe sale z łazienkami i rozkładanymi fotelami dla opiekunów dzieci.

To cywilizacyjny skokzaznaczył marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, odnosząc się do wcześniejszych warunków, w jakich funkcjonowały pediatryczna onkologia i hematologia w szpitalu klinicznym im. Jonschera. – Zostały stworzone świetne warunki dla personelu i pacjentów. W nowych, przyjaznych przestrzeniach zarówno mali pacjenci, jak i rodzice będą mogli przebywać w godnych warunkach. Jest to szczególnie ważne w przypadku schorzeń  leczonych tutajpodkreślił.

Marszałek Woźniak zwrócił uwagę, że przekazanie wsparcia unijnego na budowę obiektu dla onkologii wymagało specjalnego uzgodnienia z Komisją Europejską, ponieważ zgodnie z przepisami, samorząd nie mógł dofinansować inwestycji dotyczącej opieki zdrowotnej w szpitalu klinicznym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. – Była to nietypowa procedura, ale wynikało to po prostu z serca, z którym potraktowaliśmy ten projekt, ponieważ wiedzieliśmy, co za nim stoi – podkreślił.

Marszałek dodał, że wkład własny do projektu budowy nowego budynku dla oddziałów onkologicznych, wart prawie 1,6 mln zł, wniosły fundacje DKMS i „Dzieciaki Chojraki”.

Nowe oddziały nie ustępują europejskim standardom. Ich otwarcie to ważny dzień dla poznańskiej, akademickiej pediatrii i leczonych tu pacjentówpodkreślił prof. Andrzej Tykarski, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Źródło: PAP Media Room

Czytaj też:

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.