Nowoczesny separator komórkowy w Oddziale Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu

opm-dlaszpitali-Spectra-Optia
fot. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu

Oddział Hematologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu wzbogacił się o nowoczesny separator komórkowy Spectra Optia. To urządzenie do aferezy terapeutycznej. Zabieg ten wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób krwi, w których przyczyną są nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania jednego z elementów ludzkiej krwi, a także w leczeniu nowotworów czy schorzeń autoimmunologicznych. Zakup urządzenia sfinansowało w całości Województwo Mazowieckie.

Separator komórkowy Spectra Optia służy do aferezy terapeutycznej, którą stosuje się w leczeniu chorób krwi, w tym także schorzeń nowotworowych czy autoimmunologicznych. Procedurę tę wykonuje się również przy pozyskaniu materiału biologicznego od zdrowego dawcy dla chorego biorcy. Afereza terapeutyczna polega na odseparowaniu poszczególnych elementów krwi czy osocza z krwi pełnej. To zabieg bezpieczny i skuteczny. Jej wykorzystanie zwiększa szanse naszych pacjentów na szybszy powrót do zdrowia.

Posiadanie własnego separatora komórkowego usprawni i przyspieszy proces leczenia, a to niezwykle ważne dla pacjentów oddziału hematologii. Po zakupie odbyło się też specjalistyczne szkolenia dla personelu oddziału.

Zakup separatora komórkowego był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Środki finansowe na zakup separatora komórkowego pochodzą z projektu pn. „Zakup sprzętu umożliwiającego rozwój nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia w zakresie hematologii i onkologii w Mazowiecki Szpitalu Specjalistycznym Sp. z o.o. w Radomiu”.

Źródło: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu

Czytaj też: Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku trafi nowy sprzęt medyczny