Nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowe standardy ochrony małoletnich w placówkach medycznych

opm-dlaszpitali-ochrony-małoletnich
fot. materiały prasowe

Specjaliści zrzeszeni w związku Pracodawcy dla Zdrowia opracowali „Kartę dobrych praktyk” dotyczącą ochrony małoletnich w placówkach medycznych. Inicjatywa powstała w związku z wejściem w życie tzw. ustawy Kamilka.

Ustawa z 28 lipca 2023 r., stanowiąca nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadza nowe rozwiązania mające na celu zapewnienie ochrony małoletnim. Nowe przepisy, określone w art. 7 pkt 6 nowelizacji, nakładają obowiązek wprowadzenia tzw. standardu ochrony małoletnich w każdej placówce medycznej do 15 sierpnia 2024 r. Nazywa się ją „ustawą Kamilka”, bo powstała po śmierci 8-latka zakatowanego w Częstochowie przez swojego ojczyma.

Karta dobrych praktyk

Sieci Lux Med i Centrum Medyczne CMP, zrzeszone w związku Pracodawcy dla Zdrowia, podjęły wspólną inicjatywę opracowania „Karty dobrych praktyk” dotyczącej ochrony małoletnich przed krzywdzeniem. To uniwersalne, a jednocześnie precyzyjne wytyczne, które mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa dzieci. Nowe standardy nie tylko zabezpieczają małoletnich w trakcie pobytu w placówce medycznej. Przewidują również konkretne procedury działania w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci poza placówką.

Opracowane w ramach inicjatywy standardy to między innymi:

  • Zasady bezpiecznych relacji: Wytyczne dotyczące bezpiecznych interakcji między małoletnimi a personelem placówki medycznej.
  • Procedury interwencyjne: Dokładne kroki działania w przypadku podejrzenia zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, w tym podejrzenia przestępstwa na jego szkodę.
  • Zgłaszanie przestępstw: Sposób składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
  • Procedura „Niebieskiej karty”: Instrukcje dotyczące uruchomienia procedury „Niebieskiej karty”, mającej na celu interwencję w sytuacjach zagrożenia.
  • Wgląd sądu w sytuację rodzinną: Procedura informowania sądu opiekuńczego o konieczności wglądu w sytuację rodziny dziecka.
  • Wsparcie dla małoletnich: Zasady ustalania wsparcia psychologicznego i emocjonalnego dla dzieci po ujawnieniu przypadków krzywdzenia.
  • Przygotowanie personelu: Wytyczne dotyczące szkoleń personelu medycznego oraz zasady dokumentowania działań w zakresie ochrony małoletnich.
  • Edukacja rodziców i dzieci: Zasady udostępniania standardów rodzicom, opiekunom i dzieciom oraz ich edukacji w zakresie stosowania tych zasad.
  • Zasady korzystania z internetu: Procedury ochrony dzieci przed zagrożeniami w sieci i treściami szkodliwymi, zarówno online, jak i w innych formach.
  • Procedura zatrudniania personelu: Kryteria zatrudniania personelu medycznego, z uwzględnieniem konieczności ochrony małoletnich.
  • Monitorowanie i aktualizacja standardów: Regularny przegląd i aktualizacja standardów, aby zapewnić ich ciągłą adekwatność i skuteczność.

Początek działań na rzecz ochrony małoletnich

Jako Pracodawcy dla Zdrowia będziemy kontynuować wspólne działania na rzecz wdrożenia i egzekwowania opracowanych standardów, zapewniając tym samym wysoki poziom ochrony dzieci we wszystkich placówkach medycznych członków stowarzyszenia w Polsce. To początek działań z ramienia związku. W następnych krokach chcemy mocno postawić na propagowanie tych zasad zarówno wśród pacjentów, jaki i personelu medycznegowyjaśnia Anna Rulkiewicz, prezes Pracodawców dla Zdrowia.

Jestem dumna, że związek Pracodawcy dla Zdrowia realizuje inicjatywy swoich członków z tak dużą otwartością. Propozycja standardu została stworzona celem zapewnienia identycznych i najwyższych standardów ochrony małoletnich, tak aby mimo trudnych sytuacji, jakie czasami zdarzają się małym pacjentom, reagować na nie z troską i wrażliwością również w placówkach medycznychkomentuje Ewelina Wójcik, koordynator zespołu ekspertów, radca prawny Centrum Medycznego CMP.

„Kartę dobrych praktyk” dotyczącą ochrony małoletnich przed krzywdzeniem znajdziecie tutaj. Natomiast tutaj zapoznacie się z tzw. ustawą Kamilka.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: To ostatnie tygodnie konkursu na wdrożenie innowacji

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.