Nowatorskie technologie w ubrankach dla wcześniaków - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowatorskie technologie w ubrankach dla wcześniaków - dlaszpitali.pl

Nowatorskie technologie w ubrankach dla wcześniaków

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej pracują nad technologią nowoczesnego ubioru ochronnego dla noworodków przedwcześnie urodzonych. Ubranka mają chronić wcześniaki poprzez ograniczenie utraty przez nie wody wskutek parowania, jednocześnie pozwalając im zachować komfort termiczny. Nad nowatorską technologią pracuje zespół naukowców pod kierownictwem prof. Izabelli Krucińskiej z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. W pierwszym projekcie realizowanym z funduszy Narodowego Centrum Nauki (NCN) opracowano m.in. unikatowy manekin termiczny wcześniaka oraz oprogramowanie, który umożliwia symulację i analizę oporu pary wodnej i strumienia ciepła w wyrobach włókienniczych, w związku z utratą wilgoci przez noworodki. Manekin posiada m.in. zdolność pocenia się o różnej intensywności.

W ramach projektu opracowane zostaną m.in. finalne prototypy ubiorów tekstylnych dla wcześniaków. Ubranka ochronne jako wyroby medyczne muszą uzyskać odpowiedni certyfikat przed wprowadzeniem ich na rynek, a są to bardzo wymagające procedury. Naukowców czeka jeszcze także praca nad konstrukcją samego wyrobu.