Nowatorska operacja okulistyczna w lubelskim szpitalu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowatorska operacja okulistyczna w lubelskim szpitalu - dlaszpitali.pl

Nowatorska operacja okulistyczna w lubelskim szpitalu

opm-dlaszpitali-nowatorska-operacja-okulistyczna-w-lubelskim-szpitalu
fot. iStock

Po raz pierwszy w Polsce okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową, które pełni rolę szkła powiększającego. We wrześniu planowane są kolejne tego typu operacje.

O pionierskiej operacji w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie poinformował kierownik kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak. – Po raz pierwszy w Polsce, a nawet w Europie Wschodniej wszczepiliśmy soczewkę teleskopową pacjentce z zaćmą i starczym zwyrodnieniem plamki żółtej. Do tej pory takim pacjentom z współistniejącymi chorobami nie mogliśmy skutecznie pomóc. Tego typu operacje wykonywane są już na zachodzie Europy m.in. w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytaniipowiedział profesor.

Wyjaśnił, że leczenie operacyjne samej zaćmy przynosi spektakularne sukcesy i powrót pacjentów do pełnej ostrości wzroku, podobnie jak leczenie starczego zwyrodnienia plamki żółtej za pomocą iniekcji w ramach programu lekowego.

Jednak sporą grupę pacjentów w społeczeństwie stanowią osoby, które cierpią jednocześnie na wiele schorzeń narządu wzroku. Zdarza się, że zgłaszają się oni zbyt późno na terapie i wzrok się znacznie pogarsza, co może doprowadzić w konsekwencji do ślepoty podkreślił kierownik kliniki.

Dla tej grupy pacjentów z wielochorobowością narządu wzroku jest – jak podał – w tej chwili nowe rozwiązanie, czyli soczewka teleskopowa. – Działa jak teleskop Galileusza – oczywiście dostosowany do rozmiarów oka – który pełni rolę szkła powiększającego, bowiem powiększa nawet 2,7 razy. Dzięki temu pacjent może widzieć więcej szczegółów i kolorówzaznaczył okulista.

Zabieg polega na wykonaniu najpierw standardowej operacji zaćmy, a potem na wszczepieniu soczewki za pomocą specjalnej techniki i zaszyciu rany pooperacyjnej.

Jak dodał szef kliniki, teraz pacjentkę czeka kilkutygodniowa rehabilitacja wzrokowa, która ma na celu naukę odpowiedniego patrzenia.

Soczewka kosztuje około 25 tys. euro i na razie nie jest refundowana w Polsce. Nasza klinika otrzymała kilka sztuk w ramach programu naukowego. Do operacji kwalifikowani są pacjenci po szczegółowych badaniach. We wrześniu planowane są kolejne takie zabiegidodał prof. Rejdak.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Czytaj też: Europejski certyfikat dla Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.